01/05/2024 17:43

Відвідування Полонського будинку-інтернату для громадян літнього віку та осіб з інвалідністю на Хмельниччині

У межах національного превентивного механізму працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец спільно з представниками громадськості Ольгою Осередчук та Аллою Касянюк здійснили відвідування Полонського будинку-інтернату для громадян літнього віку та осіб з інвалідністю Хмельницької обласної ради (далі – заклад, будинок – інтернат), з метою моніторингу додержання прав підопічних в умовах воєнного стану.

Під час відвідування група НПМ ознайомилась з умовами проживання, організацією харчування, рівнем побутового та медичного забезпечення підопічних закладу.

Заклад розташований в одноповерховій будівлі, вхід до якої має безбар’єрну доступність. Проектна потужність закладу розрахована на проживання 50 підопічних, на дату проведення візиту у закладі перебувало 45 осіб, з них: 10 мешканців із числа внутрішньо переміщених осіб, а також 19 осіб з інвалідністю, які забезпечені технічними та спеціальними засобами для догляду.

Приміщення будинку-інтернату мають охайний вигляд, без сторонніх запахів. У житлових кімнатах мешканців закладу створені належні умови проживання.

Згідно із відомостями Ліцензійного реєстру МОЗ з медичної практики, будинок-інтернат має ліцензію на провадження медичної практики.

Для організації дозвілля та відпочинку підопічних у закладі облаштовано вестибюль, у якому для підопічних організовуються різноманітні тематичні зустрічі, культурно-розважальні заходи, а також проводять заняття із художньої творчості: підопічні займаються ліплення виробів з пластиліну, розфарбовують  картини по номерах тощо.

Водночас під час відвідування група НПМ виявила недоліки, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема:

- у житлових кімнатах ліжковохворих підопічних наявні кнопки виклику медичного персоналу, які фактично не функціонують;

- не забезпечується належне спостереження за станом здоров’я підопічних;

- медична документація ведеться у формі, що не відповідає вимогам чинного законодавства;

- зберігання та використання лікарських засобів/препаратів з порушенням відповідних правил;

- неналежний контроль за терміном зберігання лікарських препаратів та продуктів харчування;

- відсутнє укриття або пристосоване підвальне приміщення, що може бути захисною спорудою;

За результатами моніторингового візиту будуть скеровані відповідні акти реагування до компетентних органів для усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.