10/04/2024 15:21

Відвідування Новосанжарського дитячого будинку-інтернату у Полтавській області

Команда Офісу Омбудсмана у Полтавській області у складі Владислава Носенка, Лариси Кармазін-Денисенко, представника громадської організації Сергія Бези, в межах реалізації національного превентивного механізму (далі – НПМ), здійснила планове відвідування Новосанжарського дитячого будинку-інтернату (далі – Новосанжарський БІ, заклад).

Новосанжарський дитячий будинок-інтернат є неприбутковою стаціонарною соціально-медичною установою, призначеною для тимчасового (до шести місяців) або постійного (понад 6 місяців) перебування або проживання дітей з інвалідністю віком від 4 до 18 років (далі – вихованки) та осіб з інвалідністю віком старше 18 років з числа підопічних (далі – підопічні) з порушеннями фізичного, інтелектуального розвитку та психічними розладами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, освітніх послуг, комплексу реабілітаційних заходів і згідно з медичним висновком не мають протипоказань для перебування в закладі.  

Будинок-інтернат розрахований на перебування 110 осіб жіночої статі. На день відвідування в закладі перебувало 100 осіб, у тому числі, 11 внутрішньо переміщених осіб.

Територія закладу огороджена, охайна, облаштована альтанками, лавками, спортивним та ігровим майданчиками, гойдалками для відпочинку.

Вихованки/підопічні мають змогу вільно переміщуватися по території закладу, відвідують ігрові кімнати, спортивний майданчик, кімнату соціально-побутової адаптації, малюють картини, вишивають бісером, користуються мобільними телефонами.

Позитивним кейсом є функціонування у закладі кімнати для батьків, які відвідують дітей.    

Вихованок/підопічних забезпечено п’ятиразовим харчуванням, у тому числі, дієтичним.

Новосанжарський БІ надає медичну допомогу вихованкам/підопічним відповідно до ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. 

Під час інтерв’ювання скарги підопічних/вихованок на якість харчування, на жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання з боку персоналу – не надходили.

Під час відвідування встановили, що адміністрацією закладу проводиться активна робота з усунення недоліків та виконання рекомендацій, наданих Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за результатами попереднього відвідування у 2023 році, зокрема:

  • придбано спеціальний автомобіль для перевезення вихованок/підопічних, у тому числі, ліжкових хворих;
  • забезпечено проведення оглядів лікарсько-консультативною комісією;
  • введено посаду лікаря-психіатра;
  • облаштовано робоче місце лікаря-гінеколога.

Слід відмітити плідну співпрацю керівництва закладу з благодійними організаціями задля покращення умов проживання вихованок/підопічних у будинку-інтернаті.

Водночас, за результатами відвідування установи виявлено наступні порушення прав підопічних на достатній життєвий рівень:

  • санітарні вузли не обладнані кабінками;
  • наявне найпростіше укриття, що знаходиться у підвальному приміщенні, потребує ремонту, у зв’язку з підтопленням ґрунтовими водами.

З метою усунення порушень до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;   

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.