08/04/2024 10:26

Відвідування Криничанського психоневрологічного інтернату на Дніпропетровщині

Для виконання функцій національного превентивного механізму в межах реалізації пілотного проєкту «Регіональні групи національного превентивного механізму» представники громадських організацій здійснили відвідування комунального закладу «Криничанський психоневрологічний інтернат» Дніпропетровської обласної ради (далі – інтернат, заклад).

В умовах широкомасштабного вторгнення заклад продовжує забезпечувати проживання, надання медичної допомоги та соціальних послуг підопічним – особам зі стійкими інтелектуальними, психічними порушеннями. На день відвідування в інтернаті перебували 257 осіб, з яких 255 жінки, релоковані з Володимирського ПНІ.

За результатами відвідування були зафіксовані позитивні зміни у діяльності інтернату щодо дотримання прав підопічних. Так, заклад отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики; провели плановий медичний огляд всіх підопічних; припинена практика щотижневого прилюдного огляду підопічних. На території закладу розміщені плани евакуації, шлях до укриття промаркований і продубльований інформаційними показниками. До посадових інструкцій персоналу внесені пункти про заборону катування; облаштовано стенди з контактами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини; медичну документацію приведено у відповідність до чинного законодавства; забезпечено належний контроль за здійсненням працетерапії.

Водночас під час відвідування були виявлені недоліки, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема:

- у закладі з лютого місяця вакантна посада лікаря-психіатра, що унеможливлює надання своєчасної медичної допомоги та швидкого реагування на зміну психічного стану підопічних;

- в медичній частині відсутні протоколи надання екстреної медичної допомоги;

- підопічних не забезпечено в повній мірі твердим та м’яким інвентарем, в частині кімнат відсутні столи, стільці, тумбочки тощо;

- в їдальні відсутні добові проби, немає розробленого дієтичного меню для 48 підопічних, які його потребують;

- частина одягу підопічних не містить індивідуального маркування, що порушує їхнє право на приватність;

- неналежним чином забезпечено доступ до питної води.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод підопічних інтернату до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.