18/04/2024 15:54

Відвідування Довжоцького будинку інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю на Хмельниччині

Для виконання функцій національного превентивного механізму працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксаною Шейгец спільно з представниками громадськості Ольгою Осередчук, Аллою Касянюк здійснений моніторинговий візит до Довжоцького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю.

Довжоцький будинок інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю (далі – будинок-інтернат, заклад) є  стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворюється для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів (далі - підопічні).

Територія інтернату огороджена та облаштована для комфортного проживання підопічних, наявні лави для відпочинку, облаштовано дві криті альтанки.

Заклад розташований в одноповерховій будівлі, вхід до якої має безбар’єрну доступність. Незважаючи на те, що у закладі проводяться ремонтні роботи, приміщення будинку-інтернату перебували в охайному вигляді, без сторонніх запахів. У житлових кімнатах мешканців закладу створені задовільні умови проживання, підопічні забезпечені одягом, харчуванням та відповідним доглядом.

У закладі, проєктна потужність якого розрахована на 35 ліжко/місць, на постійному проживанні, станом на момент відвідування, перебувало 33 підопічних, серед яких 16 осіб з інвалідністю, з них: 6 осіб з інвалідністю з дитинства. Підопічні з інвалідністю забезпечені технічними та спеціальними засобами реабілітації та догляду.

Підопічні відкриті до спілкування, скарг про неналежне поводження від мешканців закладу не надходило.

В умовах воєнного стану будинок-інтернат має достатній запас продуктів харчування та миючих засобів. Заклад отримує гуманітарну допомогу, в тому числі у вигляді продуктів харчування, яка обліковується відповідно до чинного законодавства

Водночас, в ході візиту, моніторами НПМ були виявлені недоліки, що призводять до порушення прав підопічних, зокрема:

у деяких житлових кімнатах норма житлової площі менше ніж передбачена стандартами на одну особу, особливо для користувачів візка;

у житлових кімнатах ліжково хворих підопічних наявні несправні кнопки виклику медичного персоналу, які знаходяться у місцях недоступних для даної категорії мешканців закладу;

медична документація ведеться у формі, що не відповідає вимогам чинного законодавства;

в особових справах підопічних відсутні діючі договори про надання соціальних послуг.

За результатами моніторингового візиту будуть скеровані відповідні акти реагування до компетентних органів для усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел. 044-299-74-08