28/07/2023 10:42

В Офісі Омбудсмана відбувся круглий стіл «Проблемні питання невиконання судових рішень в Україні та шляхи подолання»

В Офісі Омбудсмана відбувся круглий стіл «Проблемні питання невиконання судових рішень в Україні та шляхи подолання» за участю працівників Департаменту моніторингу додержання права на справедливий суд та процесуальних прав, а також Міністерства юстиції, суддів Верховного Суду, приватних виконавців, адвокатів, громадських організацій.

Виконання судових рішень є невід’ємною складовою судового процесу, без якої взагалі неможливо говорити про справедливе правосуддя. На жаль, в Україні виконання судових рішень є проблемним питанням, враховуючи як численні випадки невиконання рішень взагалі, так і прояви неналежного виконання органами, що повинні забезпечувати відповідну роботу.

Враховуючи численні скарги громадян до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, що стосуються невиконання судових рішень, Департаментом були висвітлені в межах публічного обговорення актуальні проблеми, які виникають під час виконання судових рішень. Зокрема, що стосуються немайнового характеру, де виконання судового рішення напряму залежить від боржника. Учасникам круглого столу запропоновано надати своїх пропозиції щодо можливих шляхів вирішення проблемних питань.

Відкривав круглий стіл з вітальним словом Керівник Секретаріату Роман Романюк, який наголосив, що надання експертної підтримки Секретаріату Уповноваженого для покращення ефективності роботи та більш детального пропрацювання актуальних проблем є вкрай необхідною і думка кожного учасника круглого столу є дуже важливою для роботи Секретаріату.

Також з вітальним словом виступила Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова. Вона наголосила на актуальності вирішення питання, пов’язаного з недостатнім обсягом фінансування бюджетної програми для забезпечення виконання рішень судів

Директор Департаменту Денис Кононенко, який відкрив змістовну частину круглого столу, зазначив, що в Україні, на превеликий жаль, виконання судових рішень є найбільшою проблемою в системі правосуддя, про що неодноразово було наголошено ЄСПЛ та міжнародними партнерами. Напрацювання дієвих механізмів контролю за виконанням судових рішень є викликом сьогодення в національній системі правосуддя.

Модерацію круглого столу та доповідь за профільним напрямом діяльності Департаменту здійснював заступник директора Департаменту Микола Коломієць.

Представник суддівського корпусу – Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігор Дашутін наголосив, що для забезпечення належного виконання судового рішення боржником необхідно посилювати відповідальність останнього в межах такого інституту, як судовий контроль за виконанням рішень.

Вказану думку підтримали представники адвокатської спільноти, адвокат Володимир Хоменко (АО «Грамацький та партнери») та Владислав Головатюк (АО «Есквайрс»), які зауважили, що супутнім інститутом, який потребує вдосконалення в контексті недопущення невиконання судових рішень, є інститут забезпечення позову, що унеможливить невиконання ще на стадії судового розгляду.

З пропозицією напрацювати єдиний підхід до вирішення проблемного питання, зокрема створити робочу групу з представників учасників круглого столу, виступила заслужений юрист України, голова комітету господарського права та процесу НААУ Анна Осетинська.

Водночас про необхідність розширення кола питань, які здатні вирішувати приватні виконавці, які показують найбільшу ефективність під час виконання судових рішень, зазначили приватні виконавці Марія Фесик та Андрій Авторгов.

Про необхідність впровадження процедури діджиталізації у сфері виконавчого провадження наголосив представник НААУ, адвокат Олександр Черних.

Також громадський сектор ГО «Трудові ініціативи» запропонував надати додаткові повноваження профільним органам у сфері забезпечення праці, задля можливості контролювати невиконання такої категорії судових рішень, як поновлення на роботі.

Серед іншого, керівником напряму продажів Департамент продажів корпоративного бізнесу  АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» Володимиром Заколодяжним було запропоновано внести зміни в чинне законодавство стосовно визначення зарплатних, пенсійних та інших «соціальних рахунків» захищеними, тобто такими, на які не може бути накладено арешт у виконавчому провадженні.

Результатом круглого столу стало одноголосне рішення учасників про те, що дієвим механізмом, який забезпечив би зменшення рівня невиконання судових рішень в Україні, є посилення відповідальності боржника за невиконання відповідного рішення.

Крім того, було запропоновано впровадити систему персональної відповідальності боржників у випадку, коли такими є державні органи, за невиконання судових рішень.

Наприкінці засідання круглого столу Директор Департаменту Денис Кононенко запропонував учасникам додатково надати власні письмові пропозиції Секретаріату Уповноваженого для більш детального пропрацювання проблематики невиконання судових рішень в Україні.