09/08/2022 14:33

Уповноважений закликає міжнародну спільноту долучитися до захисту прав корінних народів, а особливо тих, хто сьогодні залишається на території тимчасово окупованого Криму

Сьогодні в Україні відзначають Міжнародний день корінних народів світу, відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 23 грудня 1994 року.

Україна 1 липня 2021 року ухвалила Закон «Про корінні народи України», згідно з яким в нашій державі такими народами є: кримські татари, караїми та кримчаки. Більшість з них проживає в тимчасово окупованому Криму.

«Саме в цей день, я як Уповноважений Верховної Ради України з прав людини хочу показати свою підтримку корінних народів та наголосити, що важливо не плутати це визначення із національними меншинами. Корінні народи сформувалися та розвивалися в Криму, але внаслідок колонізації території втратили або не сформували державність та не мають материнської держави. Цим часто маніпулює Росія - як сучасна так і імперська - яка зробила все можливе, щоб саме "меншиною" відчували себе корінні народи Криму», - зазначив Омбудсман Дмитро Лубінець.

За словами Уповноваженого, корінні народи України мають давню героїчну та водночас трагічну історію. Чого лише варта депортація кримських татар 1944 року - найтрагічніша сторінка в історії цього народу. Офіційним приводом оголошувалася «співпраця кримських татар» з нацистами у період окупації півострова, яка ніколи не знайшла підтвердження. За різними підрахунками, у дорозі та в перші два роки після переселення загинуло до 40% депортованих кримських татар. Але, окрім забраних життів, радянська влада забрала і Батьківщину в цілого народу.

«Після окупації Кримського півострова у 2014 році російські силовики проводять масові обшуки у представників кримськотатарського народу. За останні роки зафіксовано більше 230 переслідуваних у кримінальних справах, більшість ‒ стосується саме кримських татар, більше сотні стали жертвами політичних репресій. Ці всі знущання і утиски прав корінних народів Кримського півострова продовжуються дотепер. Лише повернення Криму під контроль України може гарантувати відновлення їхніх прав та свобод, виконання положень Декларації ООН про права корінних народів», - заявив Уповноважений.

Як наголосив Дмитро Лубінець, Україна підтримує корінні народи Криму, в тому числі захищаючи від російської влади, яка намагається викорінити їхнє існування. Їхні політики, маніпулюючи інформацією, виправдовують окупацію, як раніше виправдовували депортацію.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини закликає міжнародну спільноту долучитися до захисту прав корінних народів, а особливо тих, хто сьогодні залишається на півострові.