04/07/2023 17:57

Уповноважений закликав правоохоронні органи до ретельного вивчення обставин побиття українського дизайнера Костянтина Омелі та дослідження ймовірного мотиву нетерпимості

Черговий гомофобний напад у м. Києві. Цього разу стало відомо, що ввечері 2 липня біля клубу «К41» невідомі напали на українського дизайнера Костянтина Омелю.

В організації «Гей-Альянс Україна» повідомили, що під час спілкування з представниками організації дизайнер підтвердив, що напад був скоєний з мотивів нетерпимості за ознакою сексуальної орієнтації.

З матеріалів ЗМІ вбачається, що за фактом нападу в Подільському управлінні поліції ГУНП у м. Києві розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 125 (Умисне легке тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України.

Омбудсман звертає увагу, що вкотре правова кваліфікація вчиненого правопорушення не враховує мотиву нетерпимості, про який повідомляє потерпілий.

Згідно з частиною п’ятою статті 9 Кримінального процесуального кодексу України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини правоохоронні органи держави зобов’язані відповідно кваліфікувати та забезпечувати ефективне розслідування правопорушень з метою підтвердження або спростування наявності мотиву расової, національної або іншої нетерпимості в тих випадках, в яких є підстави, що прямо або опосередковано вказують на його наявність.

Уповноважений закликав правоохоронні органи забезпечити повне, всебічне та неупереджене вивчення обставин кримінального провадження з обов’язковим ретельним дослідженням ймовірного мотиву нетерпимості.

Кожен потерпілий має право на здійснення ефективного розслідування вчиненого щодо нього правопорушення та рівний доступ до правосуддя.

За вказаним фактом Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся до Головного управління Національної поліції Національної поліції у м. Києві.

Нагадуємо, порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками тягнуть за собою настання кримінальної відповідальності згідно зі статтею 161 Кримінального кодексу України.