02/12/2022 15:21

У Чернівецькій області триває робота спільної моніторингової групи Секретаріату Уповноваженого та ООН Жінки

Спільна моніторингова група у складі працівниць Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Ольги Момот, Яни Нестеревич та експертки з прав людини проєкту ООН Жінки «Просування гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок в рамках реформи децентралізації в Україні» Мирослави Бабак відвідали у Чернівецькій області гуманітарний хаб, місця тимчасового перебування та постійного проживання внутрішньо переміщених осіб/сімей, осіб, які були вимушені тікати із зон активних бойових дій за межі України та місцевих людей, які перебувають в складних життєвих обставинах.

У гуманітарному хабі «Ремар» всі бажаючи, зокрема особи з числа вразливих груп населення, мають можливість отримати гаряче харчування. Щодня до хабу приходять близько 1 500 тис. людей, де мають можливість не тільки смачно поїсти, а й безкоштовно вибрати необхідний одяг та взуття. Також тут для діток облаштована зона відпочинку та надаються послуги аніматорів.

До волонтерської роботи хабу залучені місцеві жителі, представники благодійної організації «Remar S.O.S Україна», а також внутрішньо переміщені особи.

Пункти тимчасового перебування/постійного проживання в м. Чернівцях почали приймати людей, що переміщались до регіону тікаючи від війни з 25.02.2022, переважно в режимі транзитного перебування. Наразі у 2 пунктах/об’єктах моніторингу постійно проживають 319 осіб з числа внутрішньо переміщених, в тому числі:

жінки – 17 ос.;

чоловіки– 77 ос.;

діти віком до 17 років – 93 ос., з них: дівчаток – 55, хлопчиків – 38;

особи пенсійного віку - 93 ос., з них чоловіки – 47, жінки – 46 ос.

особи з інвалідністю – 22 ос., з них 1 дитина;

представники національних меншин – 16 осіб, в тому числі 15 осіб з числа

ромської спільноти та 1 особа мусульманського віросповідання.

Надання гуманітарної допомоги здійснюється міжнародними організаціями, волонтерами та благодійними фондами. Якість продуктів та терміни придатності постійно перевіряються спеціально визначеними особами, що здійснюють координаційну роботу з надання гуманітарної допомоги у кожному пункті. Проте існує певна проблема щодо наявності необхідних розмірів одягу та взуття.

Моніторинг засвідчив, що у пунктах створені комфортні умови безкоштовного проживання, забезпечено безкоштовне харчування, безкоштовне прання, доступність до освітніх послуг, облаштовано місця для відпочинку та дозвілля дітей.

Харчування збалансоване та надається з урахуванням релігійних поглядів мешканців.

З метою психологічного розвантаження для дітей регулярно проводяться відповідні заходи. Проведено високошвидкісний інтернет для забезпечення освітнього процесу. Забезпечено проведення зустрічей з психологами для всіх категорій внутрішньо переміщених осіб. Для працездатних осіб з метою сприяння їх зайнятості працівниками обласного центру зайнятості регулярно проводиться просвітницька робота. Забезпечено консультації з юристами, адвокатами безкоштовної правової допомоги.

Керівники пунктів проживання внутрішньо переміщених осіб вживають відповідних заходів щодо отримання необхідних медичних послуг, проводиться роз’яснювальна робота щодо переукладання декларацій з лікарями сімейної медицини за місцем проживання. Усі пункти мають відповідно облаштовані укриття. Проте пункти проживання та їхні укриття є архітектурно недоступні для осіб з інвалідністю на кріслах колісних.

З метою інтеграції внутрішньо переміщених осіб у життя громади міста, їх залучають до громадських ініціатив, ними створено органи самоврядування, які стежать за санітарно-гігієнічними умовами проживання. Також мешканці цих пунктів беруть активну участь у наданні допомоги ЗСУ: плетуть маскувальні сітки та одяг, шиють аптечки.

Результати моніторингового візиту буде відображено у звіті, в якому також будуть сформовані відповідні рекомендації.