18/04/2024 17:51

Створення спеціального трибуналу має перейти у практичну площину: представник Офісу Омбудсмана під час виступу щодо жертв насильницьких зникнень

Директор Департаменту моніторингу додержання прав у секторі оборони та прав ветеранів і військовослужбовців, полонених та членів їхніх родин Юрій Ковбаса, який сьогодні працює в Страсбурзі у складі української делегації в Раді Європи, виступив на сайд-івенті Victims of enforced disappearances (Жертви насильницьких зникнень).

Він зауважив присутнім, що неоднозначно сформульовані норми МГП, відсутність дієвих механізмів їхньої реалізації не забезпечують належного захисту від свавілля агресора. За інформацією МВС України, станом на квітень 2024 року, до Єдиного реєстру зниклих безвісти за особливих обставин внесено понад 34 тисячі  громадян. Це верифіковані дані, реальні цифри є значно більшими. З них  майже 1700 цивільних осіб, чиє перебування в неволі підтверджено.

З 24 лютого 2022 року до Омбудсмана України надійшло понад 7 тис. звернень громадян щодо незаконних дій Росії з позбавлення волі цивільних осіб; депортації; незаконного утримання без слідства і суду; катувань, тортур під час утримання в жахливих умовах; зникнення безвісти осіб за особливих обставин.

За результатами розгляду звернень Офіс Омбудсмана встановив:

•  понад 5 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти за особливих обставин;

•  стосовно півтори тисячі громадян підтверджено інформацію про утримання в Росії;

•  з них лише щодо 603 українців відомо місце утримання, з яких 280 осіб затримані ще з 2014 року;

•  лише 298 осіб підтверджені МКЧХ.

На фоні таких страшних цифр нам вдалося повернути лише 147 цивільних громадян України.

Іншою категорією заручників Кремля є цивільне населення на ТОТ України, яке Росія примусово паспортизує.

«Тож головною метою міжнародних зусиль повинно стати правове і фактичне довиконання рішення Генеральної асамблеї ООН про усунення Росії від впливу на ухвалення резолюцій Ради Безпеки ООН»,  – акцентував Юрій Ковбаса.

І закликав присутніх тиснути на Росію на усіх рівнях, шляхом застосування державами-членами ЄС принципу універсальної юрисдикції для документування і розслідування воєнних злочинів. Адже міжнародний діалог щодо створення спеціального трибуналу повинен перейти у практичну площину!

Також Директор департаменту наголосив на тому, що МКЧХ та УВКПЛ ООН повинні змусити Росію забезпечити їхню роботу чи визначити нові способи моніторингу місць утримання українських полонених та цивільних, в тому числі із залученням омбудсманів різних країн.

Наприкінці свого виступу Юрій Ковбаса повідомив, що 26 лютого у Києві Омбудсман України Дмитро Лубінець відкрив Міжнародну платформу з повернення цивільних громадян України, в якій взяли участь представники понад 50 країн. Тож він закликав доєднатися до формування відповідної коаліції.