28/03/2024 14:30

Страти, катування, тортури, психологічний тиск, нелюдські умови утримання: нові докази порушень Росією міжнародного гуманітарного права

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець ознайомився з новим звітом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, яка задокументувала чергові злочини РФ проти українських військовополонених.

Спостерігачі опитали 60 нещодавно звільнених українських військовополонених. Їхні розповіді, як зазначає Моніторингова місія, підтвердили раніше зафіксовані факти широко поширених тортур та нелюдського поводження, а також умови тримання, які не відповідають нормам міжнародного права.

Омбудсман України звертає увагу, зокрема, на такі моменти в звіті:

- з початку грудня 2023 до кінця лютого 2024 року зафіксовані позасудові страти щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках, що значно більше ніж за будь-який попередній період. Щодо трьох з цих випадків спостерігачі отримали незалежні підтвердження, зокрема свідчення очевидців.

- українських військових катують як одразу після захоплення в полон, так і в місцях постійного утримання. Йдеться про жорстокі побиття, застосування електричного струму, психологічне насильство, погрози розстрілом або його імітація, сексуальне насильство.

- більшість військовополонених розповіли, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми рідними, обмежували в харчуванні, позбавляли сну, не надавали медичної допомоги.

- спостерігачі зафіксували один випадок смерті військовополоненого від перенесених катувань.

Спостерігачі ООН також акцентували на продовженні практики застосування насильства російськими окупантами до жителів ТОТ, серед яких вбивства, свавільні затримання, постійний тиск.

Дмитро Лубінець вдячний Моніторинговій місії ООН за ґрунтовний звіт, який підтверджує скоєння Росією масових воєнних злочинів в Україні, порушення прав людини та ігнорування норм міжнародного гуманітарного права.

«Це  має стати доказовою базою для розгляду міжнародними судами та трибуналами та притягнення РФ до відповідальності. Завдання всієї світової спільноти зробити цю відповідальність неминучою», — наголошує Омбудсман України.