01/05/2022 09:56

Стаття The New York Times: Слідами російських військових злочинів

Людмила Денісова, вища посадова особа України з прав людини, має намір виправити історичні помилки та домогтися того, щоб росіяни були притягнуті до відповідальності

Коли чотири роки тому Людмила Денісова стала Уповноваженим з прав людини в Україні – робота, яка, як вона думала, завершить кар'єру на державній службі – це відродило юнацькі амбіції. "Я дуже хотіла стати прокурором", - каже вона.

Не уявляючи собі майбутніх жахів, вона навряд чи могла уявити, наскільки добре життя підготувало її до цього моменту: розум юриста, прагнення прокурора, вміння політика спілкуватися та організовувати, а також особисте розуміння того, як влаштована Росія.

З моменту вторгнення російських військ у лютому цього року вона працює у посиленому режимі, виявляючи, документуючи та свідчачи про порушення прав людини. Паралельно з поліцією та прокуратурою вона проводить бесіди з ув'язненими та розшукує зниклих безвісти, а також мобілізує групи по всій країні для координації допомоги жертвам війни.

"Я сама була в Бучі і бачила все на власні очі", - сказала вона про передмістя Києва, де, за її словами, вже зафіксовано 360 незаконних убивств. "Я сама бачила всі ці могили. Страшно, коли знаходиш там кросівки 33-го розміру" – дитячий розмір в Україні.

На столі вона розклала папери свого щоденного звіту та зачитала деякі з випадків, що надійшли до її офісу за останні 24 години. Серед них були окремі справи 45-річного чоловіка і 11-річної дівчинки, які наклали на себе руки після того, як зазнали сексуального насильства на вулиці з боку російських солдат і звинувачували себе в тому, що трапилося, сказала вона.

"Навіть якщо людина загинула під час бомбардування, це теж військовий злочин", - сказала вона в одному із двох нещодавніх інтерв'ю. "Сам факт того, що Російська Федерація вторглася і почала бомбардувати, вже є військовим злочином агресії".

Вона також відслідковує повідомлення про сексуальне насильство та групові зґвалтування з боку російських солдат, а також про долю
400 українців, включаючи дітей, які, за її словами, були проти їхньої волі вивезені до табору в Пензі в центральній частині Росії. І вона домагається висунення звинувачень у геноциді проти російських лідерів.

Юрист за освітою, вона була членом парламенту та міністром, перш ніж обійняти свою нинішню посаду. Але не лише професійний досвід підготував її до участі у воєнний час; її особиста історія дає їй чітке розуміння репресій, вигнань та анексій через забаганки Кремля.

61-річна Денісова, росіянка за походженням, народилася на крайній півночі Росії, у місті Архангельську, неподалік полярного кола.
Вона розповіла, що її прадіди та прабабусі були розстріляні, а бабусі та дідусі позбавлені своїх будинків та землі при Сталіні у 1929 році.

Спочатку вона навчалася на вихователя дитсадка, але потім отримала можливість вивчати право в Ленінградському державному університеті, нині Санкт-Петербурзькому університеті. Вона зазначила, що Владімір Путін вчився раніше за неї на тому ж престижному юридичному факультеті, але вона зневажливо відгукнулася як про його академічні досягнення, так і про його вербування радянським шпигунською організацією КДБ.

Пані Денісова припустила, що як і інші, Путін вступив на престижний юридичний факультет завдяки зв'язкам, що свідчить про те, що він уже був пов'язаний з КДБ, де його знали під кодовим іменем "Міль".

"Людина, про яку нема чого сказати, хіба що як про міль", - сказала вона. "Така безлика істота".

Вона пишається тим, що ніколи не була членом Комуністичної партії. "У нас у сім'ї не було жодного комуніста", - каже вона.

Після закінчення університету вона потрапила на роботу до Архангельського обласного суду, займаючись справами сімей, які постраждали від радянських репресій, яким у 1980-х роках дозволили звернутися за реабілітацією, що дозволяло їм повернутися з внутрішнього заслання та знову зайняти робочі місця.

У 1989 році вона була призначена прокурором, але відмовилася від цієї посади, для того щоб переїхати до Криму в Україні після того, як її чоловіка Олександра Денісова, на той час слідчого радянської військової прокуратури, було переведено туди.

Коли Україна здобула незалежність після розпаду Радянського Союзу у 1991 році, вони залишились і стали громадянами України. З того часу подружжя розлучилося, але залишилися добрими друзями, за її словами, поряд з їхніми двома доньками та чотирма онуками.

Потім вона зайнялася громадським життям, очоливши на рубежі тисячоліть регіональні департаменти економіки та фінансів у Криму, а також недовго працювала у приватному секторі.

У 2006 році вона перемогла на виборах до українського парламенту, а потім обіймала посаду міністра праці та соціальної політики. У 2014 році разом із Арсенієм Яценюком, тоді прем'єр-міністром, вона стала одним із засновників консервативної націоналістичної політичної партії "Народний фронт". Вона описує себе як "українську націоналістку російського походження".

У 2018 році парламент України призначив її Уповноваженим з прав людини, посадою, створеною майже 25 років тому, де вона очолила команду юристів з прав людини та спеціалістів з Конституції. За її словами, на початку війни її офіс уже співпрацював із Європейським парламентом та Організацією Об'єднаних Націй, а тепер він надсилає щоденний звіт посадовим особам Міжнародного кримінального суду.

Співпраця з судом є першою серйозною спробою підготувати справу про військові злочини проти Путіна. "Для цього є два шляхи", - сказала вона. "Перший – через кримінальний процес довести провину цих військових та засудити їх відповідно до нашого законодавства, а другий – зробити це відповідно до міжнародного права".

Пані Денісова організувала гарячу лінію, за якою громадяни можуть повідомляти про порушення прав людини, а також приймати прохання щодо допомоги. Телефонні оператори, деякі з яких перебувають у підвалі її офісу, а інші працюють віддалено по всій країні, приймають дзвінки позмінно, працюючи цілодобово.

Запити надходять безперервно. Під час недавнього візиту до офісу у підвалі у Києві оператори відповідали на дзвінки один за одним. Переважна більшість із них, понад 15 000 за перші шість тижнів війни, стосувалися зниклих безвісти людей, але також надходять запити про гуманітарну допомогу та безпечні коридори з оточених міст.

Тисячі інших дзвінків – це заклики про психологічну допомогу. Ці дзвінки передаються команді професійних психологів під керівництвом дочки пані Денісової, Олександри Квітко, досвідченого психолога, яка зголосилася створити цю службу.

Інформація від тих, хто телефонує, надходить до бази даних, якою пані Денісова ділиться з посадовцями та прокурорами. Таким чином, ця служба стала безцінною системою першого попередження про грубі порушення прав людини, що відбуваються в містах, що зазнають атак,
а також у містах та селах, окупованих російськими військами.

Психологи, які приймають дзвінки, вже близькі до вигоряння, сказала вона, додавши, що шукає фінансування для розширення команди.
"Ми всі мали справу з військовим, який хотів накласти на себе руки після того, як побачив, що сталося в Бучі, і відчув себе винним", - згадує вона. "А скільки таких, хто не зателефонував та не попросив про допомогу?"

Пані Денісова стала одним із головних виразників страждань та обурення України, часто з'являючись у новинах та створюючи багатий потік повідомлень у соціальних мережах.

Вона сказала, що не сумнівається у наявності достатніх підстав для висування звинувачень проти російських лідерів не лише у злочинах проти людства, а й у геноциді.

У цьому її переконали дві речі: масштаби та обставини сексуального насильства, яке, за її словами, використовувалося як зброя проти українських жінок і навіть це описувалося самими злочинцями; та насильницький вивіз дітей з території України до Росії.

"Наразі ми виступаємо за те, щоб це було визнано злочином геноциду", - сказала вона. "Це коли людей однієї нації вбивають, знищують.
Або використовується із цим наміром, включаючи сексуальне насильство".

Вона докладно розповіла про випадки групових зґвалтувань та неодноразові напади на ув'язнених жінок, внаслідок яких вони були поранені та стали вагітні. Одна жінка, яка намагалася зупинити російських солдатів від нападу на її молодшу сестру, повідомила, що вони (російські солдати) сказали їй: "Дивіться, так буде з кожною нацистською повією". Росія заявила, що веде військовий наступ в Україні, щоби очистити її від нацистів.

"Вони ґвалтують їх доти, доки вони не можуть народжувати або народжувати своїх дітей", - сказала пані Денісова. "Це говорить про те, що вони хочуть знищити українську націю. І коли вони вбивають дітей, це також означає, що вони не хочуть, щоби наша нація була в цьому світі".

Оригінальна версія статті англійською мовою за посиланням:

https://www.nytimes.com/2022/04/29/world/europe/on-the-trail-of-russian-war-crimes.html?searchResultPosition=1