28/04/2023 08:46

Сьогодні відзначається Всесвітній день охорони праці та День охорони праці в Україні

28 квітня в Україні щорічно, у Всесвітній день охорони праці, відзначається День охорони праці, який впроваджено задля привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання та і самих працівників до проблем охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, створення безпечних умов праці на робочому місці.

У  статті 43 Конституції України проголошується право кожного на належні, безпечні та здорові умови праці. Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя та здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці викладені у Законі України «Про охорону праці».

Охорона праці це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Під час дії правового режиму воєнного стану, введеного указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, питання охорони праці постають особливо гостро, адже у важких умовах підприємства, установи, організації, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати. Однак, праця під час дії воєнного стану пов’язана з великою кількістю нових, смертельно небезпечних ризиків, зокрема, внаслідок загибелі працівників на робочих місцях.

З метою мінімізації ризиків під час виконання працівниками свої трудових обов’язків та запобіганню нещасним випадкам на виробництві, зокрема і в умовах воєнного стану, на роботодавця покладається обов’язок  створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Однак, не лише роботодавець має обов’язки щодо забезпечення безпечних умов праці. Законом України «Про охорону праці» і на працівників покладені певні обов’язки у сфері охорони праці, працівник зокрема, зобов'язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання трудових обов’язків; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

І саме тісна співпраці роботодавця і працівника у сфері охорони праці є надійною платформою для створення умов праці спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини.