15/04/2024 14:21

Росія використовує сексуальне насильство на ТОТ України, як психологічну зброю проти українського народу

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зазначив, що сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК), Росія використовує як психологічну зброю, спосіб залякування мирного населення на ТОТ, інструмент приниження та придушення українського народу та для тортур військовополонених.

«Це грубе порушення одного з фундаментальних прав людини – на особисту недоторканість особи. СНПК може кваліфікуватись не тільки як воєнні злочини, злочини проти людяності чи грубі порушення прав людини, але й бути частиною актів геноциду», — наголосив Омбудсман України.

Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов входить до Наглядової ради пілотного проєкту щодо виплати репарацій постраждалим від СНПК в Україні від Фонду Global Survivors Fund.

Фонд планує спершу зібрати дані від постраждалих, потім ідентифікувати, чи правдиві їхні свідчення та чи відповідають ці кейси критеріям СНПК. Якщо так, тоді на кожного й кожну чекає виплата розміром 3 тис. євро. Отримати кошти в межах проєкту зможуть 500 постраждалих. Фонд обіцяє конфіденційність.

«Я вітаю рішення про запуск цього проєкту та намір Фонду захищати конфіденційність постраждалих задля захисту прав людини та її персональних даних», — додав Дмитро Лубінець.

З іншого боку, держава має взяти на себе функцію роз’яснення стосовно того, що вважається сексуальним насильством. Адже це не тільки зґвалтування, а й інші форми: від дотиків, примусового роздягання (у тому числі під час «фільтрації») до травмування статевих органів. Важливо також пояснювати, що люди, які були свідками такого насильства, також є постраждалими й мають повідомляти про злочин.

Уповноважений зауважив, що роботу з фіксації таких злочинів на національному та міжнародному рівнях слід продовжувати. Зафіксована кількість постраждалих – це лише частина реальної ситуації, адже цей злочин найбільш замовчуваний через сором, страх, ризик бути підданим осуду, інші соціальні та психологічні проблеми потерпілих.

В Офіс Омбудсмана можна звертатися у випадку, якщо ви стали потерпілою особою від СНПК або ж свідком цього воєнного злочину. Нашим пріоритетом є допомога людині та допомога відповідним органам задля фіксування воєнного злочину та збору доказів за міжнародними стандартами, з можливістю подальшого їх використання в міжнародних інстанціях для притягнення всіх до кримінальної відповідальності.

«Історії постраждалих від СНПК – це їхня зброя у боротьбі з агресором, і зброя в руках правоохоронців на юридичному полі бою», — резюмував Омбудсман України.