09/02/2022 13:57

Результати моніторингового візиту національного превентивного механізму до ДУ «Дніпровська установа виконання покарання №4»

Моніторинговою групою у складі працівників регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Дніпропетровській області Тетяни Кокшарової та Тетяни Стеблій було здійснено позаплановий повторний моніторинговий візит національного превентивного механізму до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарання № 4».

Під час візиту було встановлено, що рекомендації, які були надані керівництву установи після проведення моніторингового візиту НПМ в 2021 році, виконані частково.

Водночас під час повторної перевірки були виявлені наступні порушення:

права на честь та гідність – камерні картки засуджених та утримуваних осіб мають позначки щодо поділу відповідно до неформальної пенітенціарної субкультури;

права на гідні умови тримання: в установі продовжують порушуватись вимоги статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України, статті 11 Закону України «Про попереднє ув’язнення», правила 13 Мінімальних стандартних правил ООН щодо поводження з в’язнями та пункту 18.1 Європейських пенітенціарних правил в частині дотримання норми площі в камері для однієї, взятої під варту особи, яка в окремих камерах менша 4 м2 для засуджених та 2,5 м2 для ув’язнених осіб. Так, в одній із камер, розрахованої на п’ятьох осіб, перебувало семеро, при цьому ліжко-місць передбачено тільки для шістьох осіб, унаслідок чого затримані особи вимушені спати по черзі. 

Частина металевих «камер-кліток» все ще функціонує та використовуються для тримання в них утримуваних осіб.

Більшість відвіданих камер не відповідають встановленим нормам та потребують капітального ремонту, в місцях утримання антисанітарія, відсутня примусова вентиляція, а також враховуючи переповнення камер, наявна задуха та підвищена вологість.

Через застарілість мережі водовідведення, стіни та стеля більшості камер вкриті грибком та пліснявою.

Моніторами зафіксовано надмірну заґратованість вікон у камерах, внаслідок чого в них недостатній рівень природнього освітлення та постійно увімкнено штучне освітлення, ліжка в камерах розташовані впритул одне до одного, що не забезпечує ув’язненим особистий простір та приватність.

Виявлено порушення права на життя, оскільки не дотримується протипожежна безпека. Розетки та електропроводка, якими користуються засуджені, перебувають у незадовільному стані, що становить небезпеку для життя та здоров’я утримуваних осіб й персоналу установи.

За результатами проведення моніторингового візиту до зазначеної установи, інших органів влади, будуть спрямовано звіт із зазначенням виявлених порушень прав утримуваних осіб та рекомендаціями щодо їх усунення.