02/02/2023 09:53

Представник Уповноваженого з прав дітей, сім'ї молоді та спорту Олена Вихор взяла участь у засіданні Лансаротського комітету у Страсбурзі

Представник Уповноваженого під час свого виступу повідомила, що від початку повномасштабної військової агресії РФ прокурори зафіксували 155 фактів сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом. Уже повідомлено про підозру 6-ом військовослужбовцям РФ. Скеровано до суду обвинувальні акти щодо 3-ох осіб, одна особа засуджена до 12 років позбавлення волі. А спільні мобільні робочі групи прокурорів, слідчих, міжнародних експертів та психологів систематично виявляють нові факти СНПК на деокупованих територіях.

В Україні розроблені Стратегічні підходи, які орієнтовані на постраждалих та свідків, для ведення справ про сексуальне насильство в умовах збройного конфлікту включено до Стратегії розвитку прокуратури на 2021-2023 роки наказом Генерального прокурора.

Завдяки злагодженій співпраці з міжнародними партнерами, громадянським суспільством постраждалим на постійній основі надається медична та психологічна допомога. Роздається допомога першої необхідності постраждалим, їх евакуйовують в шелтери та будинки безпеки, надається матеріальна допомога (телефони, дрова, обладнання для роботи, кошти на поховання, засоби гігієни, теплі речі тощо).

Також в Україні є платформи, куди може звернутися постраждала особа за допомогою.

Олена Вихор додала, що повідомлення про СНПК – це частина процесу відновлення справедливості для постраждалої особи: притягнення до відповідальності винних та отримання компенсації. Ці повідомлення можуть стати основою або частиною справ про воєнні злочини у Міжнародному кримінальному суді та Спеціалізованому міжнародному трибуналі щодо російської агресії.

Варто пам’ятати, що постраждала від СНПК особа – невинна, винен завжди злочинець. Наше завдання – відновлення справедливості. Тому ми маємо докласти зусиль, аби постраждалі почали звертатися з повідомленнями про відомі їм факти сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.