26/07/2023 11:36

Представник Офісу Омбудсмана взяла участь у круглому столі «Застосування заходів безпеки до підозрюваних як метод впливу на них»

Заступник директора Департаменту моніторингу додержання права на справедливий суд та процесуальних прав - начальник відділу прав у кримінальному процесі Любов Журавська взяла участь у круглому столі «Застосування заходів безпеки до підозрюваних як метод впливу на них». Захід, проведений 25 липня за ініціативи Національної асоціації адвокатів України, був присвячений обговоренню проблем, пов’язаних із застосуванням заходів безпеки до підозрюваних.

Учасники порушували такі актуальні проблеми, як  утримання підозрюваних в ізоляторах тимчасового тримання (ІТТ), оскарження до слідчого судді рішень про застосування заходів безпеки до ув’язнених із визначенням місця їхнього утримання в ІТТ, невиконання судових рішень, якими скасовано постанови про застосування цих заходів.

Представник Офісу Омбудсмана наголосила на позиції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з цих питань, яка є однозначною, - рішення органів досудового розслідування про застосування заходів безпеки до підозрюваних у вигляді безстрокового переведення зі слідчого ізолятора в інше місце зі спеціальним режимом тримання, зокрема до ІТТ, суперечить вимогам Закону України «Про попереднє ув’язнення» та інших нормативно-правових актів, згідно з якими установами для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою, є слідчі ізолятори Державної кримінально-виконавчої служби України, гауптвахти Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, а строк утримання в ІТТ не може перевищувати 10  діб. 

Також Любов Журавська акцентувала увагу на тому, що порушення прав ув’язнених у зв’язку з тривалим утриманням в ІТТ набули системного характеру.

Вона повідомила, що з метою припинення та запобігання порушенню прав ув’язнених, Уповноважений звертався до Генерального прокурора, а також направив до Міністерства юстиції України та профільних Комітетів Верховної Ради України пропозиції щодо необхідності врегулювання чинних законодавчих прогалин.

Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності  оперативно відреагував на окреслену Омбудсманом проблему та ініціював проведення міжвідомчої наради для обговорення шляхів її вирішення, з метою захисту прав, свобод та охоронюваних законом інтересів громадян.