30/06/2025 16:11

Права людини і безпека держави в умовах війни: конституційні виклики для України

Омбудсман України Дмитро Лубінець повідомив, що сьогодні, коли Україна протистоїть збройній агресії РФ, особливо актуальними залишаються ключові питання. Де пролягає межа між захистом національної безпеки та дотриманням прав людини? І де та межа, переступивши яку, держава припиняє бути правовою? Відповіді на ці питання визначають не лише наше сьогодення, а й майбутнє української державності та її повоєнного розвитку.


«Саме про це я говорив сьогодні у своїй доповіді на Міжнародній конференції «Конституція в умовах війни та повоєнного відновлення: сучасні виклики і правові рішення», присвяченій 29-й річниці ухвалення Конституції України», — зазначив Дмитро Лубінець. Уповноважений зауважив, що попри агресію РФ, Офіс Омбудсмана продовжує бути ефективним каналом доступу громадян до механізмів конституційного контролю. Тільки з початку 2025 року до Офісу Омбудсмана надійшло 266 звернень з питань, що стосуються можливих порушень конституційних прав — це більше, ніж кількість конституційних скарг, зареєстрованих у Конституційному Суді України за цей самий період. Омбудсман України акцентував, що окремі звернення лягли в основу двох офіційних подань, з якими  Уповноважений звернувся до Конституційного Суду у 2024 році.


«Конституція залишається нашим дороговказом навіть у найтяжчі часи. Я переконаний, що лише спільними зусиллями Конституційного Суду, Парламенту, Уряду, правозахисної спільноти та громадянського суспільства ми зможемо забезпечити і оборону держави, і дотримання основоположних прав громадян», — підсумував Дмитро Лубінець.