30/03/2023 15:27

Поширення мови ворожнечі – один з інструментів гібридної агресії Росії: Представник Уповноваженого Михайло Спасов виступив на конференції у Варшаві

У Варшаві триває другий день Конференції «Забезпечення впровадження реформ у сфері протидії дискримінації в Україні, відповідно до європейських стандартів».

З важливими темами виступили Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод прав національних меншин політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов і начальник відділу прав національних меншин корінних народів та релігійних поглядів Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод прав національних меншин політичних та релігійних поглядів Володимир Кондур.

Михайло Спасов виступив на тему боротьби з мовою ворожнечі в Україні.

Він зазначив, що питання додержання рівних прав і свобод людини і громадянина у різних сферах суспільних відносин та вжиття ефективних заходів щодо усунення проявів мови ворожнечі уповноваженими органами перебуває на постійному контролі Секретаріату Уповноваженого. 

Михайло Спасов наголосив, що на думку незалежних спостерігачів, через російську агресію проти України відбулося зростання кількості проявів мови ворожнечі в українському інформаційному просторі з боку російських медіа.

За словами Представника Уповноваженого, поширення мови ворожнечі – це один з інструментів гібридної агресії Росії, який використовується з метою дестабілізації політичної ситуації в Україні.

Михайло Спасов акцентував, що протидія мові ворожнечі має спиратися на розвинену нормативно-правову базу. В Україні є лише окремі складові протидії. І наразі потрібно працювати над їх вдосконаленням.

Зі свого боку, Володимир Кондур розповів про вплив російської збройної агресії на життя національних меншин в Україні.

Він наголосив, що Секретаріат Уповноваженого здійснює моніторинг прав і свобод представників нацменшин, зокрема щодо дотримання права на освіту та безпеку. Начальник відділу навів приклад моніторингових візитів на Закарпаття.

Окрім цього, він зауважив, що існує проблема документування ромської національної меншини. Так, за даними ромських організацій і медіаторів, в Україні проживає близько 400 тисяч ромів. З початку повномасштабного вторгнення близько 100 тисяч залишили Україну і приблизно така сама кількість стала ВПО.

- Водночас кожен п’ятий представник ромської громади не має освіти.

-️ Кожен четвертий не вміє читати і писати українською мовою.  

- ️І лише 1% ромів має вищу освіту.

Володимир Кондур зауважив, що важливо впровадити план заходів з реалізації Ромської стратегії.