28/07/2022 18:18

Поновлено права осіб, які зазнали антисемітизму, на належне реагування з боку правоохоронних органів та відповідну кваліфікацію правопорушення

Під час моніторингу засобів масової інформації було виявлено інформацію про випадок антисемітизму в м. Хмельницький.

У повідомленні зазначалось, що єврейська сім’я зазнає постійних образ та тиску з боку сусіда, до яких останній вдається ймовірно на ґрунті нетерпимості за ознаками релігійних переконань та етнічного походження.

Внаслідок постійного тиску батько родини був вимушений перевезти дітей в більш безпечне місце.

Повідомлялося, що з метою захисту своїх прав сім’я неодноразово зверталася до правоохоронних органів, однак відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань жодного разу внесені не були і кримінальне провадження не було відкрито.

З метою захисту прав постраждалих осіб та відповідного реагування було направлено лист до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.

За результатами реагування Секретаріату Уповноваженого право осіб, постраждалих від проявів антисемітизму, на належне реагування з боку правоохоронних органів та належну кваліфікацію правопорушення з урахуванням ймовірного мотиву нетерпимості поновлено.

Хмельницьким районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області розпочато досудове розслідування в окремому кримінальному провадженні за частиною першою статті 161 (Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками) Кримінального кодексу України.

Стан досудового розслідування у кримінальному провадженні перебуває на контролі слідчого   управління   Головного   управління   Національної   поліції в Хмельницькій області.

Нагадуємо, що кожна людина зобов’язана не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, що закріплено у статті 68 Конституції України.

Рівність прав і свобод людини, їх невідчужуваність та непорушність, заборону будь-яких привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками гарантовано у статтях 21, 24 Основного Закону України.

Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні» антисемітизм і його прояви в Україні забороняються.

Проявами антисемітизму є:

  • заперечення у праві самоідентифікації осіб єврейського походження;
  • заклик, приховування або виправдання вбивства чи заподіяння шкоди особам єврейського походження;
  • висловлення неправдивих відомостей, ненависницьких та таких, що озлоблюють, заяв про осіб єврейського походження;
  • публічні висловлювання, пов’язані із засудженням осіб єврейського походження як колективно відповідальних за реальні чи уявні правопорушення, скоєні однією особою або групою осіб незалежно від етнічного походження чи віросповідання;
  • заперечення факту переслідування і масового знищення євреїв під час Другої світової війни (Голокост);
  • виготовлення, поширення будь-яких матеріалів, що містять антисемітські висловлювання, а також публічне використання матеріалів, символів та зображень антисемітського змісту;
  • умисне пошкодження або руйнування будівель, інших споруд, що належать особам єврейського походження, єврейським громадам та громадським єврейським організаціям, а також релігійних або культових споруд (будинків) з мотивів антисемітизму;
  • умисне пошкодження, руйнування або осквернення місць поховань осіб єврейського походження, пам’ятників, пам’ятних знаків, присвячених особам єврейського походження, з мотивів антисемітизму;
  • нетерпимість до осіб неєврейського походження, які були ідентифіковані як особи єврейського походження;
  • заклики до антисемітизму.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого.

Повідомити про випадки неналежного реагування з боку правоохоронних органів, органів держаної влади та місцевого самоврядування можна

звернувшись до Уповноваженого: поштою (адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008), електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua або зателефонувати на «гарячу лінію»: (тел.: 0 800 50 17 20).