09/10/2023 17:10

Перевірка стану забезпечення функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства, Тячівською РДВА Закарпатської області

З метою з’ясування стану забезпечення Тячівської районною державною (військовою) адміністрацією Закарпатської області функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства, Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провів безвиїзну перевірку.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб утворюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства та діють на основі типових положень про спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Тячівською районною державною (військовою) адміністрацією не надано Уповноваженому вичерпну інформацію щодо стану діяльності притулків для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі на території району.

У свою чергу Закарпатською обласною військовою адміністрацією повідомлено, що рішенням Вільховецької сільської ради Тячівського району 11 травня 2021 року за № 145 за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення спеціалізованих служб підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, створено притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. При притулку створено мобільну бригаду соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі; автомобіль придбано за рахунок коштів вищезгаданої субвенції.

Також Тячівською районною державною (військовою) адміністрацією не поінформовано про кількість осіб, які постраждали від домашнього насильства.

У відповідь на додатковий запит Уповноваженого, Закарпатською обласною військовою адміністрацією повідомлено, що у період з 01.01.2023 до 30.09.202З у Тячівському районі зафіксовано 70 звернень від осіб, які постраждали від домашнього насильства. Переважна більшість звернень (60) надійшла від жінок.

Зафіксовано 1 звернення від особи з інвалідністю та 1 – від внутрішньо переміщеної особи. Водночас із загальної кількості осіб, які постраждали від домашнього насильства на території Тячівського району, 2 сім’ї перебуває під соціальним супроводом, проте жодна особа/сім’я із зазначеної категорії не отримує соціальні послуги.

Окрім цього, з’ясовано, що не зважаючи на вимоги Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658, Головою Тячівської районної (військової) державної адміністрації не визначено заступника голови, який є координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та в межах своїх повноважень організовує роботу у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі.

За результатами безвиїзної перевірки буде підготовлено звіт із зазначенням позитивних досягнень, недоліків у діяльності, а також рекомендацій щодо покращення забезпечення Тячівською районною державною (військовою) адміністрацією Закарпатської області функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства.