18/05/2023 17:42

«Пам’ятаємо історію — повертаємо територію»: Омбудсман взяв участь у заході до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

У День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу у столиці провели великий захід — «Пам’ятаємо історію — повертаємо територію», присвячений історії, поверненню та майбутньому півострова.

Під час дискусійних панелей Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець спільно з іншими учасниками охопили аспекти злочину депортації, який вчинила радянська влада у 1944 році, та його наслідки – тотальної зміни населення Кримського півострова. Окремо звучала тема окупації Криму РФ та системних порушень прав і свобод людини.

У своєму виступі Омбудсман наголосив, що сьогодні можна провести чітку паралель, що тоді зробив Радянський Союз і що нині робить Російська Федерація: депортації, закриття шкіл, утиски мови, руйнація релігійних споруд.

"Ці злочини не мають бути забутими, а винні — повинні бути покарані", - наголосив Дмитро Лубінець.

Також на заході виступали:

  • Таміла Ташева — постійна представниця Президента України в Автономній Республіці Крим;
  • Рефат Чубаров – голова Меджлісу кримськотатарського народу;
  • Ірина Верещук – Віцепрем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України;
  • Рустем Умєров –голова Фонду державного майна України;
  • Еміне Джапарова – перша заступниця міністра закордонних справ України;
  • Ескендер Барієв – член Меджлісу кримськотатарського народу, голова правління Кримськотатарського ресурсного центру;
  • представники громадського сектору, історики, аналітики, експерти.

"Ми активно взаємодіємо з Меджлісом кримськотатарського народу, Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим і громадським сектором та працюємо задля захисту прав людини на окупованому півострові", - зазначив Уповноважений.

Також під час заходу відвідувачі почули уривок щоденника Нарімана Казенбаша, який у 13-річному віці був депортований радянською владою із Криму в 1944 році разом з іншими кримськими татарами.

Окрім цього, всі охочі мали змогу написати листи політв’язням та переглянути два тематичні фотопроєкти – «Злочини вустами очевидців» та «Історії з окупованого Криму».

Дмитро Лубінець вдячний міжнародним партнерам, які завітали на подію! Її організував Офіс Омбудсмана спільно з Меджлісом кримськотатарського народу, Центром прав людини ZMINA, громадською організацією “КримSOS”.

"З Криму все розпочалося, у Криму все має закінчитися! Крим – це Україна!", - наголосив Уповноважений.