22/08/2023 19:57

Омбудсман: Змішані медичні комісії – додатковий інструмент, який може допомогти у звільненні українських полонених

Змішані медичні комісії – додатковий інструмент, який може допомогти нам у звільненні українських полонених.

Так вважає Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Омбудсман повсякчас наголошує, що Україна дотримується Женевських конвенцій. Проте, як відомо, вони визначають – обміни полоненими мають проводитися після закінчення бойових дій. Серед іншого, є виняток – тяжкопоранені або тяжкохворі підлягають безумовній репатріації навіть під час збройного конфлікту.

«Задля того, щоб об’єктивно визначати стан здоров’я військовослужбовців і створюють змішані медичні комісії»,- пояснює Уповноважений.

В Україні комісія складатиметься з трьох експертів, кожен із яких матиме заступника. Її члени повинні висувати пропозиції стосовно репатріації військовополонених, їхнього виключення з-поміж репатрійованих або стосовно відстрочки рішення до подальшого огляду.

Офіс Омбудсмана брав участь у процесі напрацювання механізму створення змішаної медичної комісії у взаємодії з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, Міжнародним комітетом Червоного Хреста в Україні та іншими організаціями.

Отже, які завдання комісії в Україні?

По-перше, провести верифікацію всіх тяжкохворих та тяжкопоранених російських військовополонених для подальшої репатріації або госпіталізації у нейтральній країні, після її визначення.

По-друге, спонукати до створення аналогічної змішаної медичної комісії країною-агресором для визначення стану здоров’я українських військовополонених, їхньої кількості та ухвалення незалежного рішення про репатріацію та госпіталізацію тяжкопоранених і тяжкохворих військовополонених у нейтральній країні, після її визначення.

«Для нас дотримання цієї норми Женевських конвенцій є принциповим. І з перших днів перемовин з російською стороною я наголошую, що ми робимо всі можливі кроки, аби повернути тяжкопоранених і тяжкохворих українців. Зокрема я особисто передав список з іменами таких наших громадян уповноваженій з прав людини у РФ у Туреччині у січні. Окрім цього, нещодавно я поінформував її про те, що Україна створює змішану медичну комісію»,- повідомляє Уповноважений.

Як зазначає Дмитро Лубінець, Офіс Омбудсмана захищає права людей незалежно від їхнього громадянства. Тому вітає створення змішаних медичних комісій, які дозволять спільно встановлювати стан здоров’я російських військовослужбовців в Україні.

«Цю тему порушуватиму й на міжнародному рівні. Адже головна мета – це надання належної медичної допомоги та ефективного найскорішого лікування всіх українських військовополонених, які цього потребують, а також покращення їхніх умов утримання у РФ.

Створення змішаної медичної комісії – це третій випадок в історії, коли впроваджують таку ініціативу! Наразі залишаються відкритими багато питань, але я сподіваюся на результативну роботу!»,- резюмує Омбудсман.