09/08/2023 11:30

Омбудсман закликав міжнародну спільноту долучитися до захисту прав корінних народів України

9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу, встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 23 грудня 1994 року № A/RES/49/214.

Про це нагадує Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

1 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про корінні народи України». Закон визначає, що корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострова, є кримські татари, караїми, кримчаки.

Цей закон спрямований на максимальний захист культурних, інформаційних та інших прав корінних народів, надання їм механізмів та інструментів роботи з Українською державою. На жаль, повноцінному забезпеченню прав корінних народів заважає окупація Криму, що триває вже десятий рік.

З початком тимчасової окупації Кримського півострова Російською Федерацією в 2014 році, тисячі наших співвітчизників – кримських татар і етнічних українців через безпосередню загрозу їхньому життю мусили покинути рідні домівки. Всі ці роки російська окупаційна влада проводить репресивну політику залякування, психологічного тиску, ув’язнення, безслідного зникнення кримських татар.

За даними Представництва Президента України в АР Крим, щонайменше 180 громадян України перебувають у місцях позбавлення волі в рамках політично мотивованого та/або релігійного кримінального переслідування в Криму, серед них – 117 це кримські татари, представники корінного народу Криму.

Окремим правопорушенням з боку окупаційних адміністрацій є залучення жителів тимчасово окупованого Криму до служби у збройних силах РФ. Загалом за період окупації було здійснено 16 призовних кампаній до лав збройних сил РФ призвано щонайменше 40 тисяч кримчан. За ухилення від військової служби передбачена кримінальна відповідальність.

Кримські татари, караїми та кримчаки постійно виборюють своє право бути вільними і жити на своїй рідній землі. Сьогодні ми стоїмо пліч-о-пліч з корінними  народами у його боротьбі за відродження та визнання. Ми визнаємо їхній внесок у розвиток культури, мови, літератури та інших галузей людської діяльності. Ми висловлюємо нашу повагу та підтримку народам, які незламно стоять перед випробуваннями і продовжують боротися за свої права.

«Протиправні дії Російської Федерації на території півострова мають бути засуджені міжнародною спільнотою, а всі випадки порушення прав і свобод людини належно покарані», - зазначив Омбудсман.

Частина 2 статті 7 Декларації ООН про права корінних народів закріплює колективне право корінних народів на життя в умовах свободи, миру та безпеки як самобутні народи, які не повинні зазнавати жодних актів геноциду або будь-яких інших актів насильства. Лише повернення Криму під контроль України може гарантувати корінним народам півострова виконання положень цієї Декларації та інших міжнародних актів. До того часу, як вже неодноразово показувала історія, росія робитиме все, щоб знищити корінні народи кримського півострова та їх самоідентифікацію. Вірю, що Україна скоро поверне собі всі території в межах міжнародно визнаних кордонів. Крим стане вільним, а його мешканці повернуть собі всі права і свободи, гарантовані нормами цивілізованого світу.

Уповноважений закликав міжнародну спільноту долучитися до захисту прав корінних народів, а особливо тих, хто сьогодні залишається на півострові.

«Міжнародний день корінних народів світу – ще одна нагода нагадати, що «Росія перетворила Крим на одну велику в’язницю». Ми повинні робити все, щоб наші громадяни, які перебувають там, знали, що Україна про них пам’ятає», - наголосив Дмитро Лубінець.