10/10/2023 16:41

Омбудсман виступив на ювілейній Конференції високого рівня ENNHRI в Брюсселі

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець під час свого виступу на ювілейній Конференції високого рівня ENNHRI в Брюсселі розповів про найважливіше, що нині переживає Україна та з якими питаннями до нас звертаються громадяни.

Насамперед наголосив, що українці ціною життя виборюють те, що нам належить за правом. Розповів про нещодавній випадок, коли Росія завдала ракетного удару в селі Гроза. Внаслідок цього загинули 53 людини, які зібралися після перепоховання тіла військового. Загинули цілі родини.

Серед жахіть, які чинять російські військові – сексуальне насильство, викрадення цивільних громадян, катування, вбивства мирних людей та дітей, депортація та примусове переміщення маленьких українців, катування військовополонених, публічна страта, публічний суд, недопуск міжнародних організацій до місць їхнього утримання.

5,8 мільйона українців стали біженцями в Європі, ще 369,2 тисячі – в інших країнах світу. Внутрішньо переміщених осіб нині близько 4,9 мільйона громадян і в жодному регіоні люди не можуть почувати себе в безпеці. Бо російські ракети не знають кордонів!

В Україні РФ пошкодила та зруйнувала понад 167, 2 тис будинків, 1 628 закладів охорони здоров’я, майже 4 тисячі закладів освіти. Також РФ руйнує церкви, культурні споруди, розкрадає музеї.

Уповноважений детально розповів про те, як російські військові підірвали Каховську ГЕС, через що люди втратили врожай, техніку та меблі в будинках, затопленими стали сховища палива, добрив, склади хімікатів. Найжахливішим терором досі лишається захоплена росіянами Запорізька АЕС, наслідки аварії на якій через дії РФ може відчути не одне покоління людей навіть поза межами України.

Через ці звірства кількість звернень в Офіс Омбудсмана порівняно з минулим роком зросла в 2,6 раза. Тож працівники дев’яти напрямків активно працюють над поновленням прав українських громадян та допомозі кожному, хто звертається. До того ж активно працює наша регіональна мережа. Працівники в областях виїжджають на місця ракетних ударів, аби з’ясувати, чим можуть допомогти людям. Також допомогу надають і в Центрі захисту прав дитини, куди приїздять діти, яких вдалося повернути до батьків чи законних представників.

Станом на сьогодні вдалося повернути 2 598 військовослужбовців та цивільних громадян, 386 – дітей.

«Тож інституція під час війни ще активніше працює для захисту прав людини. А найближчими днями ми очікуємо отримати Звіт щодо оцінки спроможності нашого Офісу, який покаже прогалини та сильні сторони для того, щоб визначити пріоритети та надалі планувати роботу НІПЛ України», - сказав Дмитро Лубінець.

Уповноважений подякував за підтримку та внески до Фонду солідарності з НІПЛ України. Також закликав і надалі підтримувати Україну в нашій боротьбі за права людини та цінності верховенства права.