26/02/2024 15:51

Омбудсман: Україна працює, щоб звільнити цивільних громадян, які є жертвами насильницьких зникнень

Сьогодні відкрили Міжнародну платформу за звільнення незаконно утримуваних Російською Федерацією цивільних осіб, у межах реалізації пункту 4 Формули миру. Україна вже має схожий досвід – за ініціативи Канади була створена Міжнародна коаліція країн за повернення депортованих дітей. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Як зазначив Омбудсман України, цей захід – перший крок до об’єднання зусиль, щоб звільнити цивільних осіб, яких незаконно утримує РФ. Нам потрібно зробити спільні кроки.

Під час свого виступу Дмитро Лубінець наголосив, що у 2014 році все розпочалося в Криму. 10 років, як війська РФ вдерлися на територію незалежної держави. Вже тоді були перші затримання. «Загалом Росія незаконно утримує в неволі 208 кримських увʼязнених, ми знаємо про них поіменно. Тоді світ висловив глибоке занепокоєння щодо окупації Криму, а згодом – частини Донецької та Луганської областей. Саме тому країна-терорист пішла далі», – зауважив Дмитро Лубінець.

Уповноважений звернув увагу те, що Росія не лише окуповує території України, а й незаконно затримує, безпідставно звинувачує у злочинах та позбавляє волі українських цивільних громадян на ТОТ, зокрема й в Криму.

«Російська армія затримує цивільних через етнічне походження, віросповідання, переконання й погляди. Ув’язнених піддають фізичному, сексуальному та психологічному насильству. Засуджують громадян України за сфабрикованими звинуваченнями в екстремізмі та тероризмі. Також ми фіксуємо випадки, що громадяни України знаходяться в застінках без висунутих офіційних обвинувачень», –. Констатував Дмитро Лубінець.

За його словами, наразі лише з 2022 року близько 28 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти за особливих обставин та незаконно позбавленими особистої свободи внаслідок збройної агресії РФ проти України. Вдалося звільнити лише 147 громадян, які перебували у незаконному утриманні.

Омбудсман України запропонував необхідні кроки задля звільнення цивільних осіб, які є жертвами насильницьких зникнень:

• Країни світу мають запровадити пакет міжнародних санкцій та кримінальне переслідування за принципом універсальної юрисдикції проти посадових осіб РФ, винних у незаконному позбавленні волі цивільних;

• Необхідні заходи дипломатичного випливу, спрямовані на створення стоп-ефекту для РФ;

• Необхідно видати ордера на арешт Міжнародним кримінальним судом російських посадових осіб, які винні у насильницьких зникненнях українських цивільних громадян;

• МКЧХ все ж має отримати повний доступ до військовополонених і жертв насильницьких зникнень у РФ та на ТОТ.

«Росія має понести відповідальність за злочини! Адже одні злочини відкривають шлях іншим, а безкарність – породжує ще більші апетити агресора! Мета України – повернути всіх на рідну землю, і весь цивілізований світ разом з нами», – наголосив Дмитро Лубінець.