20/04/2024 10:17

Омбудсман: Світ має об’єднатись для притягнення до відповідальності РФ за екоцид

Війна, яку Російська Федерація розв’язала проти України понад 10 років, призводить до непоправних страждань. Люди гинуть, втрачають здоров’я, родини, друзів, домівки. Серед численних злочинів Росії проти України та українського народу є ті наслідки, яких відчуватиме не одне покоління людей і за межами нашої держави. Йдеться про екологічні злочини або екоцид.

Країна-терорист завдає нищівної шкоди навколишньому середовищу, порушуючи право на безпечне для життя та здоров'я довкілля не лише громадян України, а й всього людства. Замінована майже третина території, теракт на Каховській ГЕС, удар по Дніпровській ГЕС, забруднені водні ресурси та повітря, потенційна радіаційна загроза через окупацію ЗАЕС.

Більше 10 років безперервного знищення наших природних багатств, масштаби якого збільшились після 24 лютого 2022 року. Наслідки російської збройної агресії для екологічної безпеки України вже зараз можна назвати катастрофічними. За даними Міністерства довкілля та природних ресурсів України, завдані збитки навколишньому середовищу вже перевищують 2,4 трлн грн.

Питання додержання прав на безпечне довкілля та загрози навколишньому середовищу внаслідок військової агресії висвітлені в Щорічній доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2023 році. 

Упродовж 2023 року були здійснені моніторинги з питань:

1. додержання ОМС у 16 громадах Порядків виявлення та обліку безхазяйних відходів та поводження з відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків.

2. щодо стану реалізації положень Плану заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2030 року.

3. поводження з медичними відходами.

Фіксувалися порушення суб’єктами господарювання прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля,  зокрема щодо засмічення територій, шкідливого впливу шуму і вібрацій на організм людини, забруднення повітря.

У 2024 року Уповноваженим визначено новий пріоритетний напрям у здійсненні парламентського контролю у довкілевій сфері — доступ до чистої води.

Це питання в умовах зміни клімату є актуальним для всієї планети, а з підривом дамби Каховської ГЕС 6 червня 2023 року стало ще більш болючим.

Наразі міжнародними злочинами визнано геноцид, злочини проти людства, агресію й воєнні злочини. Проте Україна хоче додати в цей список ще й екоцид – масове знищення рослинного чи тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення дій, які можуть спричинити екологічну катастрофу.

Протидія екоциду – один з пунктів Української Формули миру. Як наголошує Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, світ має об’єднатись для притягнення до відповідальності РФ за екоцид та відшкодування збитків за свідоме знищення нашої природи, адже довкілля не має кордонів.