30/08/2023 15:34

Омбудсман роз’яснив особливості ідентифікації безвісти зниклих чи полонених військовослужбовців за фото чи відео

До Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надходять звернення громадян щодо проблемних питань в комунікації сімей зниклих безвісти військовослужбовців з органами досудового розслідування правоохоронних органів при розв’язанні питання стосовно призначення портретної експертизи за ознаками зовнішності за фото-, відео- матеріалами (знайдених у мережі інтернет чи месенджерах).

Крім того, правоохоронні органи відмовляють у призначенні портретної експертизи за ознаками зовнішності в зв’язку з тим, що особа, яка звертається, не є учасником кримінального провадження (як потерпілого).

Тож Омбудсман нагадує, що із Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України (КНДІСЕ) підписано Меморандум про співпрацю.

У межах меморандуму сторони домовилися про співпрацю в сфері забезпечення гарантій державного захисту конституційних прав і свобод громадян, поглибленій взаємодії в галузі технічного та інформаційного забезпечення проведення експертних досліджень щодо ідентифікації наших військових, які зникли безвісти або перебувають у полоні на території РФ чи тимчасово окупованих територіях України.

Також Офіс Омбудсмана публікував вимоги для проведення експертного дослідження з ідентифікації військовослужбовця за ознаками зовнішності за цим посиланням.

Враховуючи викладене, при наявності у сімей зниклих безвісти військовослужбовців фото-, відео- матеріалів особи (знайдених у мережі інтернет чи месенджерах), яка за зовнішніми ознаками схожа на зниклого безвісти військовослужбовця, рідні можуть звернутися до Уповноваженого для сприяння у проведенні портретного експертного дослідження в КНДІСЕ, долучивши документи які підтверджуються ступінь спорідненості з військовослужбовцем та фото- зображеннями для порівняння об’єктів дослідження відповідно до вищенаведених вимог.

Звернення у паперовому вигляді та матеріали на CD-диску чи іншому магнітному носії, що відповідають вимогам, просимо членів сімей військовослужбовців надсилати на адресу Секретаріату Уповноваженого: 01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.

У випадку дотримання вимог для проведення експертного дослідження з ідентифікації військовослужбовця за ознаками зовнішності, вказані матеріали будуть  скеровуватися до КНДІСЕ для проведення такого дослідження, про результати якого рідні будуть поінформовані додатково.

Надалі, в разі отримання позитивного результату експертного дослідження з ідентифікації військовослужбовця, члени сім’ї військовослужбовця зниклого безвісти зможуть звертатись до слідчого Національної поліції України/Служби безпеки України, яким здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом зникнення безвісти (перебування в полоні) військовослужбовця, із такими результатами та клопотанням про призначення відповідної судової експертизи для ідентифікації особи військовослужбовця, висновки якої будуть слугувати доказом його перебування у полоні держави-агресора.

Також вищевказану інформацію рідні військовослужбовців зможуть додати до «Особистого кабінету» Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.