06/06/2023 18:28

Омбудсман: пенсія непрацездатним членам сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, призначається незалежно від тривалості страхового стажу годувальника

Моніторингом Уповноваженого виявлено порушення права на своєчасне отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника непрацездатних членів сім’ї особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Пенсія таким особам призначається незалежно від тривалості страхового стажу у годувальника.

Порушення зумовлені тим, що:

- не здійснював свою роботу Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (далі – Реєстр), у той час як право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до такого Реєстру. На сьогодні ця причина усунена, так як відповідний Реєстр розпочав свою роботу.

- територіальні органи Пенсійного фонду України не призначали пенсії через відсутність окремих документів зниклої безвісти за особливих обставин особи (зокрема, її трудової книжки).

ВАЖЛИВО!

Ненадання трудової книжки не може бути підставою для відмови зазначеній категорії громадян у призначенні пенсії у зв’язку з втратою годувальника, адже відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вона призначається незалежно від тривалості страхового стажу годувальника.

Але за відсутності страхового стажу в особи, зниклої безвісти за особливих обставин, така пенсія обчислюватиметься в мінімальних розмірах, передбачених законодавством.

У разі наявності страхового стажу, в тому числі обчисленого до 01.01.2004 за даними трудової книжки, розмір пенсії обчислюватиметься залежно від набутого страхового стажу годувальника та отриманого заробітку.

Зазначене зумовлює надання документів (за наявності) про страховий стаж годувальника, оскільки саме стаж та заробітна плата є визначальними в розмірі пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Уповноваженим направлено акт реагування Пенсійному фонду України із рекомендаціями щодо необхідності проведення відповідної роз’яснювальної роботи з територіальними органами Пенсійного фонду України з метою недопущення порушень прав членів сімей осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, на отримання пенсії у зв’язку із втратою годувальника.

Окрім цього, Уповноваженим порушено питання прискорення роботи автоматизованого обміну між Міністерством внутрішніх справ України та Пенсійним фондом України на центральному рівні в електронній формі з метою отримання інформації про особу, про яку внесені дані до Рєєстру, без особистого звернення родичів до Міністерства внутрішніх справ України за витягом із цього Реєстру.

Отримано інформацію, що Пенсійним фондом України разом із представниками Міністерства внутрішніх справ України в робочому порядку опрацьовано та узгоджено проєкт Протоколу № 2 з питань функціонування Реєстру, яким, зокрема, передбачено автоматизований обмін на центральному рівні в електронній формі з метою отримання інформації про особу, про яку внесені дані до Рєєстру.

У разі порушення органами державної влади прав громадян, зокрема й на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника непрацездатних членів сім’ї особи, якій надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, можливо звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  •  на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.