07/05/2024 09:11

Омбудсман України в Женеві: настав час переходити від слів до дій!

У Женеві Офіс Омбудсмана спільно з Постійними представництвами Канади та Норвегії при ООН, та інших міжнародних організаціях провели сайд-івент «Покінчити з «Як щодо?». Єдність заради повернення українців». Цей захід присвячений пункту 4 Формули миру. До нього також долучилася дитина, яку Україна повернула з депортації, цивільна особа і військовий, які перебували в полоні РФ. Вони розповіли історії про жахливий досвід, пережитий від рук РФ:

  • Хлопчик, який повернувся з депортації, розповів, що його з дідусем і бабусею помістили до ізолятора тимчасового утримання. Дитина перебувала там понад місяць! Його звинувачували у нібито диверсійній діяльності та постійно допитували, били струмом, катували...
  • Цивільний, якого незаконно утримували, розповів, що російським окупантам не сподобалася українська символіка в повідомленнях на телефоні, це стало приводом для допиту. Також до нього та інших незаконно утримуваних людей застосовували тортури – змушували копати собі могили, піддавали імітації розстрілу. Один із чоловіків отримав вогнепальне поранення в ногу, йому не надали належної медичної допомоги і згодом він помер.
  • Військовий розповів, що окупанти для розваги били полонених кийками, стільцями, кастетами, ногами, використовували електрошокери. За словами оборонця, серед його полонених побратимів – 51 військовий медик. Вони не є комбатантами й утримуються незаконно! Він також нагадав, що на сьогодні в полоні залишаються тисячі захисників України, багато з них засуджені до довічного ув'язнення.

«Ці історії має знати і чути весь демократичний світ! Вони є свідченням жахливих порушень прав людини Росією», — зазначив Омбудсман України Дмитро Лубінець.

Уповноважений наголосив, що завдання України – повернути всіх, і ми боремося за кожного! Тому Омбудсман України закликав партнерів максимально об'єднати зусилля та зробити наступні кроки:

  • Визнати дії Росії в Україні злочином геноциду;
  • Сприяти верифікації даних про дітей та цивільних осіб, викрадених Росією, сприяти колективним зусиллям для забезпечення їх повернення в Україну;
  • Сприяти наданню доступу МКЧХ та ООН до місць утримання українських полонених і цивільних осіб;
  • Ставати учасниками Міжнародної коаліції країн за повернення українських дітей та Міжнародної платформи за незаконно затриманих РФ цивільних осіб;
  • Створювати програми гуманітарної підтримки, зокрема для повернутих з РФ та ТОТ дітей, цивільних осіб та військовополонених.

«Сподіваюся, що всі наші зусилля не будуть марними! Адже українці не мають часу - кожен день на вагу золота, коли РФ вбиває і калічить наших громадян! Час від слів переходити до дій!», — резюмував Дмитро Лубінець.

Також Омбудсман України взяв участь в Генеральній Асамблеї ENNHRI та обмінявся думками з колегами щодо ролі НІПЛ у захисті правозахисників у Європі.