29/02/2024 18:51

Необхідно на міжнародному рівні висвітлювати злочини Росії у Криму: Омбудсман про новий звіт ООН щодо ситуації на півострові

Управління Верховного Комісара ООН з прав людини опублікувало звіт «Десять років окупації Російської Федерації: права людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)», яку підготувала Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

«У звіті ґрунтовно та послідовно викладені основні порушення норм МГП Росією на ТОТ Криму. Багато з них — у фокусі роботи Офісу Омбудсмана з огляду на факти порушень прав людини. Вони підтверджують інформацію, яка до нас надходить», — зазначив Омбудсман України Дмитро Лубінець.

У доповіді висвітлили примусову паспортизацію та мобілізацію Росією жителів Криму, насильницькі зникнення та застосування тактики репресій проти незгодних з окупацією, придушення вільного вираження своїх поглядів, порушення права на віросповідання. Також у звіті звертають увагу на переміщення людей із Криму, демографічній зміні складу населення тимчасово окупованого півострова.

Так, за останніми даними офіційної статистики, понад 50 000 ВПО з Криму зареєстрували в різних частинах України. Тим часом у період між 2014 та 2017 роками до Криму офіційно перебралося понад 100 000 громадян Росії, зокрема пенсіонери, держслужбовці та військовослужбовці зі своїми родинами. Також задокументували численні випадки катувань або жорстокого поводження з незаконно затриманими людьми. Це показує, що в доповіді є конкретні важливі цифри.

Проте, на думку Омбудсмана України, у доповіді необхідно було також висвітлити:

1. Порушення прав дитини на ТОТ Криму Росією з 2014 року: незаконне переміщення та депортація українських дітей; усиновлення та встановлення опіки на дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, які є громадянами України. Зокрема, у 2014 році для незаконного переміщення вище зазначеної категорії дітей РФ на кримському півострові запровадила програму «Потяг надії».

2. Рекомендації суб’єктам міжнародних відносин, країні-агресору, відповідним органам державної влади України, відповідним органам та структурам ООН стосовно дій для розв’язання проблем у галузі прав людини в тимчасово окупованому Криму, та щодо запобігання порушенням прав людини, зниження ризиків, надання яких передбачене мандатом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

«Водночас зазначу, що тема цієї доповіді є актуальною. Необхідно на міжнародному рівні висвітлювати злочини Росії у Криму! Також Офіс Омбудсмана надалі вітатиме нові доповіді УВКПЛ щодо висвітлення порушень прав людини Росією в Україні!», — підсумував Дмитро Лубінець.