28/01/2022 13:42

Неналежні умови проживання, немає доступу до питної води: результати моніторингового візиту до Волинського обласного Центру соціально-психологічної допомоги

У межах реалізації національного превентивного механізму моніторинговою групою у складі працівників регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Любові Сітовської та Віталія Єлова здійснено моніторинговий візит до Волинського обласного центру соціально-психологічної допомоги (далі – Центр).

Учасники моніторингового візиту перевірили додержання прав осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах в Центрі, - поспілкувались з керівництвом установи, відвідали житлові кімнати, медичний кабінет, кухню та інші приміщення, ознайомилися з документацією установи та поспілкувалися з особами, які перебувають в установі.

Установа діє на підставі Положення «Про Волинський обласний центр соціально-психологічної допомоги», яке затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації  від 11.06.2019 № 325 (далі – Положення).

Центр є закладом, що надає соціальні послуги особам, які внаслідок стихійного лиха, збройних конфліктів, домашнього насильства та/або насильства а ознакою статі, торгівлі людьми або реальної загрози їх вчинення тощо перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати.

В складі Центру функціонує притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (далі притулок), як структурний підрозділ.

Заклад розрахований на 30 місць, на час візиту тут перебувало семеро осіб в тому числі 3 дітей та 4 дорослих жінок.

Максимальний строк перебування в Центрі не може перевищувати 90 діб.

Приміщення Центру складається із семи спальних кімнат, кухні та санітарно-гігієнічного приміщення.

В установі створені умови для приготування їжі за свої кошти самостійно. З цією метою, кухню забезпечено електроплитами, столами, посудом та іншим приладдям.

У спальних кімнатах розміщено по 4 ліжко-місця, які укомплектовані матрацами та постільною білизною, що на час візиту були в хорошому стані.

З медичного персоналу в закладі працює сестра медична на 0,5 ставки.

Монітори з’ясували, що адміністрацією установи проводиться робота з дотримання карантинних заходів. Зокрема, при входах до установи розміщена інформація про запровадження карантину, проводиться температурний скринінг, обладнана окрема карантинна кімната для осіб з підозрою на COVID-19. Розроблено та затверджено план протиепідемічних заходів щодо коронавірусної інфекції та розроблено алгоритм дій на випадок захворювання на COVID-19. Установа в достатній кількості забезпечена засобами індивідуального захисту. На день візиту всі працівники пройшли повністю вакциновані проти COVID-19.

Водночас монітори встановили низку недоліків та упущень у роботі Центру. Під час візиту були виявлені порушення права на достатній життєвий рівень, що включає неналежні умови проживання: недостатня житлова площа на одну особу, недостатньо меблів; відсутній доступ до питної води, оскільки питна вода використовується безпосередньо з трубопровідного крану, щодо якої відсутня інформація санітарно-гігієнічного контролю про те, що вона відповідає вимогам питної води.

З’ясовано, що у закладі не забезпечено достатнім харчуванням осіб, які опинились в складних життєвих обставинах, серед яких є і діти.

Так, Центр забезпечує мешканців одноразовим безкоштовним харчуванням лише в обідній час за його межами, в закладі громадського харчування, з яким укладено договір.

Харчування мешканців Центру під час сніданків та вечері здійснюється ними самостійно, за свої кошти. А відтак проаналізувати харчування мешканців Центру на відповідність його натуральним добовим нормам харчування відповідно до Типових нормативів оснащення центру соціально-психологічної допомоги та харчування осіб, які перебувають у ньому та затверджені Наказом Міністерства України у справах сім'ї, дітей та молоді 15.09.2004 N 408 є неможливим.

За інформацією керівника Центру, дітям, які перебувають в Центрі, забезпечується навчальний процес, шляхом відвідання ними освітніх закладів, а в період карантину - в режимі онлайн. Через відсутність спеціального приміщення для потреб навчання учнів в режимі онлайн, використовується оргтехніка та робочі місця працівників Центру.

Отже, в Центрі відсутні належні умови, а саме, приміщення для організації дистанційного навчання у режимі, коли освітній процес відбувається онлайн для дітей шкільного віку, які перебувають у Центрі, чим порушується право дітей на освіту.

Моніторами встановлено, що в установі не створено належних умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю  до об’єктів Центру. Вхідна частина будівлі до Центру не облаштована пандусом. Усі санітарно-гігієнічні приміщення не обладнані пристосуваннями для людей з інвалідністю. Також відсутні підйомники та пандуси між поверхами.

У приміщенні Центру з метою запобігання пожежній небезпеці, розміщено вогнегасники, на час моніторингу вони були придатні для використання. Водночас розміщення вогнегасників не відповідає вимогам правил експлуатації та типовим нормам належності вогнегасників, що створює певні ризики в разі їх застосування.

За результатами моніторингового візиту до Волинської ОДА будуть направлені рекомендації щодо усунення виявлених проблем.