21/04/2022 16:33

Нарада щодо стану нагляду за додержанням прав в’язнів в установах виконання покарань Рівненської області та слідчому ізоляторі в умовах воєнного стану

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області Олександр Сєрих та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області Сергій Іллюк у Рівненській обласній прокуратурі взяли участь у нараді щодо стану нагляду за додержанням законодавства та прав в’язнів в установах виконання покарань Рівненської області та слідчому ізоляторі в умовах воєнного стану.

Захід проводився керівником Рівненської обласної прокуратури Андрієм Рудницьким. Окрім керівництва прокуратури, на нараді також були присутні начальники установ виконання покарань, керівники окружних прокуратур та керівництво Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Під час заходу обговорювались проблемні питання, пов’язані із забезпеченням засуджених, у тому числі евакуйованих із різних регіонів України, належними  матеріально-побутовими, санітарно-гігієнічними умовами, оплачуваною працею тощо. 

На даний час до установ виконання покарань Рівненської області переведено понад 700 засуджених. Так, у порушення вимог Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК), у деяких установах мають місце випадки недотримання норм житлової площі (яка повинна складати не менше чотирьох метрів квадратних на одну особу); стосовно значної частини засуджених є на виконанні виконавчі документи, відшкодування по яких повинно проводитись відповідно до норм КВК України, однак не всі такі в’язні працевлаштовані. Крім того, постало питання укомплектованості штатів відділів режиму і охорони установ виконання покарань та слідчого ізолятора у зв’язку зі збільшеною кількістю в’язнів.

У ході наради з’ясовано, що на даний час наповнення установ в Рівненській області переведеними засудженими критичне. В установах тривають ремонтні роботи щодо розширення  житлової площі для засуджених, звернуто увагу на недостатність державного фінансування таких робіт. Одночасно, сформовано вантажний автотранспорт для транспортування матеріально-технічних засобів та речей з місць попереднього відбування покарань засудженими в установи Рівненської області. Усі засуджені забезпечені спальними місцями, матрацами, постільною білизною та засобами гігієни. Всі установи забезпечені продуктами харчування та медикаментами в повному обсязі, водо- та електропостачання здійснюється безперебійно. У системі ДКВС створені Генеральна дирекція, а при Західному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань -  Гуманітарний фонд для підтримання належного гуманітарного стану установ та забезпечення засуджених продуктами харчування згідно норм. 

Акцентовано увагу, що більшість засуджених самі виявили бажання працювати. Керівники колоній обговорили виробничі потужності їхніх установ (наприклад у ДУ «Катеринівська виправна колонія (№ 46) є можливості виготовляти піддони, брикети, шлакоблоки, шити військовий одяг, у ДУ «Городощенська виправна колонія (№ 96) – шити постільну білизну), наголосили на необхідності надходження до установ більшої кількості державних та приватних замовлень, налаштування додаткових виробничих ліній із залученням бізнесу для забезпечення можливостей працевлаштування в’язнів. Прийнято рішення з цього приводу додатково звернутись до Рівненської обласної та районних державних адміністрацій з метою доведення до їх відома виробничих  можливостей установ та налагодження подальшої співпраці у цьому питанні.

Також, обговорено проблему пришвидшення розгляду судами справ про застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення та заміни невідбутої частини покарання більш м’яким, що дасть змогу зменшити кількість в’язнів в установах. Деякі з таких справ тягнуться з минулого року. Загалом зазначено, що у цьому питанні між судом та прокуратурою наявний діалог.

Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області зазначено, що у всі суди загальної юрисдикції  Рівненської області направлено листи, у яких акцентовано увагу на необхідності дотримання розумних строків розгляду справ. Наголошено на готовності Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області сприяти засудженим  у залучення адвокатів при розгляді таких справ.   

Регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Рівненській області також наголошено на необхідності дотримання прав засуджених під час їх етапування в Рівненську область з інших регіонів України, дотримання в установах відбування покарання температурного режиму, забезпечення засуджених, які  страждають на психічні та поведінкових розлади внаслідок вживання психоактивних речовин, відповідним лікуванням.  

 Загалом, оперативна обстановка у установах відбування покарання задовільна, вони функціонують у звичному режимі, проблемні ситуації некритичні. Порівняно менша ніж раніше кількість персоналу установ не впливає на якість охорони, робочий некомплект особового складу постійно наповнюється новими працівниками.