16/05/2023 17:42

Моніторинговий візит до Закарпатського обласного центру зайнятості

З метою моніторингу стану додержання прав осіб з інвалідністю на працевлаштування працівниками Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено моніторинговий візит до Закарпатського обласного центру зайнятості та Берегівської філії Закарпатського обласного центру зайнятості.

Під час візиту члени моніторингової групи ознайомились з діяльністю Закарпатського обласного центру зайнятості, дослідили нормативно-правові документи, керуючись якими здійснює свої повноваження центр зайнятості, особливостями надання допомогти по безробіттю особам з інвалідністю та з’ясували, які види послуг надаються Закарпатською обласною службою зайнятості особам з інвалідністю.

Моніторингом встановлено, що у всіх філіях Закарпатського обласного центру зайнятості працюють спеціалізовані кар’єрні радники з питань інклюзивного працевлаштування.

Члени моніторингової групи зазначили, що організація та надання Закарпатською обласною службою зайнятості матеріального забезпечення та соціальних послуг особам з інвалідністю відповідає встановленим законодавством вимогам. На дату моніторингу заборгованість із виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відсутня.

Водночас заходи щодо сприяння зайнятості осіб з інвалідністю, які вживаються Закарпатською обласною службою зайнятості, не дають вагомих результатів, рівень працевлаштування осіб з інвалідністю досить низький.

Так, у 2021 році були працевлаштованими лише 22,1% осіб з інвалідністю, що перебували на обліку у Закарпатській обласній службі зайнятості; у 2022 році –19,1% осіб з інвалідністю; за І квартал 2023 року спостерігається дещо позитивна динаміка – працевлаштовано 10,4% осіб з інвалідністю (для порівняння за І квартал 2021 року працевлаштовано 6,7% осіб з інвалідністю, за І квартал 2022 - 6, 5% осіб з інвалідністю).

Під час моніторингу було виявлено окремі проблемні питання, що потребують нормативного врегулювання. Зокрема, встановлено, що Порядком надання дотації роботодавцю за рахунок коштів Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2006 р. № 1836, передбачено надання дотацій роботодавцям лише на створення спеціальних робочих місць для людей з інвалідністю. Водночас медико-соціальними експертними комісіями у індивідуальних програмах реабілітації осіб з інвалідністю не зазначається потреба у створенні для безробітної особи з інвалідністю спеціального робочого місця та вимоги до нього. Зазначене унеможливлює надання дотацій роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для людей з інвалідністю.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлено в ході моніторингу та надано рекомендації щодо їх усунення, в тому числі нормативного врегулювання.

Моніторинг здійснювався за підтримки Офісу Ради Європи в Україні в рамках реалізації проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні».

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

на гарячу лінію: 0800501720;

за тел.: 044-299-74-08.