09/04/2024 09:44

Моніторинговий візит до Тернопільського навчально-реабілітаційного центру

Співробітниця регіонального Представництва Уповноваженого з прав людини у Тернопільській області в межах планового моніторингового візиту відвідала Тернопільський навчально-реабілітаційний центр Тернопільської обласної ради щодо додержання прав дітей в закладах інституційного догляду та виховання різного типу та підпорядкування на безпечні умови перебування.

Центр є закладом загальної середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами, що забезпечує реалізацію права на здобуття освіти, медичне забезпечення та реабілітацію:

  • учнів (вихованців) – осіб з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту у Центрі;
  • учнів (вихованців) зі складними порушеннями розвитку - осіб з особливим освітніми потребами, зумовленими складними порушеннями розвитку, зокрема тих, які відповідно до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю), потребують індивідуального догляду та супроводу з мето здобуття освіти;
  • змінного контингенту - осіб до 18 років з особливими освітніми потребами, які не здобувають освіту в Центрі, але отримують у ньому реабілітаційні, психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомогу).

Центр має у своєму складі:

  • дошкільний підрозділ;
  • пансіон;
  • реабілітаційне відділення;
  • соціально-психологічну службу.

Для забезпечення діяльності Центру штатним розписом передбачено 61,5 штатних одиниць.

У 2023-2024 році освіту здобувають 148 учнів при можливій потужності закладу на 150 дітей.

Моніторинговою групою встановлено, що у Центрі функціонують 19 класів та одна дошкільна група.

Освітній процес організовано відповідно до потреб учнів – за очною, дистанційною формами навчання. За очною формою навчаються 127 дітей, дистанційною – 21 дитина.

У Центрі створено належні умови для якісної організації освітнього процесу, реабілітації та соціальної адаптації дітей з порушеннями розвитку. Навчальні кабінети обладнано сучасними методичними, розвиваючими, ігровими матеріалами, комп’ютерною та мультимедійною технікою відповідно до потреб і розвитку дітей. Всі навчальні приміщення закладу забезпечені доступом до мережі Інтернет, що дає можливість використовувати електронні освітні платформи.

Реабілітаційне відділення забезпечує здійснення заходів психолого-педагогічної та соціально-побутової реабілітації, медичного обслуговування, а також інших реабілітаційних заходів. Реабілітаційні послуги надаються відповідно до індивідуальної програми реабілітації та узгоджуються з індивідуальною програмою розвитку дитини. Організовано роботу щодо надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг.

У закладі функціонує пансіон для проживання дітей. На день проведення візиту в пансіоні проживало 27 учнів. Діти забезпечені п’ятиразовим харчуванням.

Для дотримання вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи закладу у Центрі наявне укриття, яким під час повітряної тривоги користуються учні та персонал.

Однак під час моніторингового візиту було встановлено низку порушень та недоліків, що впливають на додержання прав дітей, зокрема:

  • відсутня ліцензія на провадження господарської діяльності з медичної практики;
  • площа двох спальних кімнат пансіону не відповідає нормам площі на одну дитину та кількості дітей у спальних кімнатах;
  • роботу зі службами у справах дітей територіальних громад області не налагоджено на достатньому рівні.

Результати моніторингового візиту будуть висвітлені у звіті та надіслані до компетентних органів для ознайомлення та вжиття заходів реагування.

Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.