06/12/2023 10:30

Моніторинговий візит до Погонянського психоневрологічного інтернату на Івано-Франківщині

У рамках реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі співробітниці регіонального представництва Уповноваженого Верховної ради України з прав людини в Івано-Франківській області Людмили Непийводи, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Світлани Дем’янчук та фахівця з питань надання психіатричної допомоги Андрія Гуля здійснила планове відвідування Погонянського психоневрологічного інтернату Івано-Франківської обласної ради.

Установа розрахована на 130 місць, на момент відвідування в ній перебувало 127 жінок з інвалідністю, з них 68 визнані недієздатні, опіку стосовно 30 недієздатних осіб здійснює установа.

Інтернат має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. У штаті працюють лікарі-психіатри, лікар-терапевт та лікар-стоматолог. Усі підопічні (їх опікуни) уклали декларації з сімейним лікарем.

Моніторингова група позитивно відзначила роботу щодо обліку в інтернаті витрат особистих коштів недієздатних підопічних, які витрачаються на їх потреби з урахуванням побажань, а також роботу щодо поновлення підопічним їх дієздатності у визначених законодавством випадках.

Водночас, за наслідками відвідування НПМ виявлено численні недоліки в роботі інтернату, що призводить до порушення прав підопічних. Зокрема, встановлено:

-підопічними (їх опікунами) не надається письмова усвідомлена згода на лікування;

-неналежно ведеться первинна медична документація;

-не забезпечується гемолітичний контроль підопічним, яким тривалий час призначаються медичні препарати з діючою речовиною «клозапін», що може призвести до важких наслідків для їх здоров’я;

-в житловому корпусі стійкий задушливий неприємний запах внаслідок відсутності доступу свіжого повітря та постійного перебування людей у приміщенні, при цьому, не здійснюється контроль за температурним режимом;

-окремі підопічні не пригадують коли востаннє гуляли на вулиці;

-жінки мають неохайний вигляд, а в деяких одяг не відповідає розміру і сезону та відсутнє кімнатне взуття;

-не забезпечується право на приватність підопічних при здійсненні санітарно-гігієнічних процедур;

-не виконуються реабілітаційні заходи осб з інвалідністю, а заповнення індивідуальних програм реабілітації та підбиття підсумків їх виконання замість медико-соціальної експертної комісії здійснює місцева лікарсько-консультативна комісія, що є суттєвим порушенням чинного законодавства;

-не забезпечено безбар’єрний простір (розумне пристосування) для осіб з інвалідністю та маломобільних осіб;

-також виявлено численні порушення санітарно-гігієнічних норм у житловому корпусі та харчоблоці.

За результатом відвідування НПМ звіт з рекомендаціями і відповідні листи реагування будуть надіслані до інтернатної установи та Івано-Франківської облдержадміністрації.