05/02/2024 15:18

Моніторинговий візит до Подільського центру професійно-технічної освіти

До Хмельницької області із евакуації з Республіки Польща були повернуті 23 дитини, з них двоє дітей віком 16-17 років для продовження здобуття професійно-технічної освіти до Подільського центру професійно-технічної освіти.

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» в Хмельницькій області відвідали Державний навчальний заклад «Подільський центр професійно-технічної освіти» з метою здійснення моніторингу дотримання прав дітей, які повернулися з евакуації в Україну, в умовах воєнного стану.

Моніторингова група під час візиту ознайомилась з особовими справами дітей, поспілкувалася із керівництвом Центру, класними керівниками дітей, які повернулися з евакуації, були оглянуті укриття, умови проживання в гуртожитку та харчування.

Зокрема, з’ясовано, що діти, які повернулися із евакуації з Республіки Польща, проживають на другому поверсі гуртожитку,  у кімнаті, розрахованій на 5 осіб. Наразі у кімнаті проживає 3 дітей.

У закладі забезпечено триразове харчування для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Проте діти мають змогу готувати самостійно за бажанням, адже у гуртожитку освітнього закладу для цього є облаштована необхідною побутовою технікою кухня.

Водночас під час візиту виявлені недоліки та порушення норм законодавства, що врегульовують питання дотримання прав дітей. Зокрема, порушення майнового права дітей, права на достатній життєвий рівень для фізичного, інтелектуального, морального, культурного і соціального розвитку дітей, на належний соціальний захист, допомогу і компетентний нагляд з боку держави.

Так, умови проживання дітей потребують покращення, зокрема, частина особистих речей дитини зберігається в дорожній сумці, оскільки у кімнаті наявна тільки одна шафа для зберігання одягу та стіл, який потребує заміни; недостатня кількість приліжкових тумбочок.

За інформацією керівника закладу, у гуртожитку проводяться ремонтні роботи та закуплено нові меблі (шафи, столи, стільці, ліжка). Після завершення ремонтних робіт дітей буде переселено до кімнати з покращеними умовами проживання та оновленими меблями.

Під час ознайомлення із документами, які містяться в особових справах дітей, з’ясовано, що у справах відсутні відомості про нараховані їм виплати під час перебування за кордоном, відомості/звіти про використання коштів дітей, позбавлених батьківського піклування та їх залишку.

Також потребують оновлення індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, дитини, яка залишилася без батьківського піклування, дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.

Варто зазначити, що у Центрі навчається 801 дитина. З них вихованцями закладу є 6 дітей-сиріт, 12 дітей, позбавлених батьківського піклування, та одна дитина, яка перебуває в складних життєвих обставинах. Під опікою/піклуванням директора закладу перебуває 4 дітей вказаної категорії.

Освітні потреби дітей, згідно зі штатним розписом, забезпечують 94 педагогічних працівники, є психолог та соціальний працівник.

З метою усунення виявлених недоліків та порушень прав дітей готується звіт із відповідними рекомендаціями, який буде скеровано для виконання та вжиття відповідних заходів реагування.

Моніторинговий візит здійснюється в рамках проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.