29/03/2024 15:28

Моніторинговий візит до Обласного перинатального центру у Запоріжжі

Моніторингова група у складі Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Запорізькій області та експерта проєкту “Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми” відвідала комунальне некомерційне підприємство “Обласний Перинатальний центр” Запорізької обласної ради.

Заклад надає широкий спектр акушерсько-гінекологічної допомоги вагітним, породіллям, гінекологічним хворим та неонатальної допомоги новонародженим.

До початку військових дій — заклад надавав допомогу жінкам зі всієї Запорізької області. Після окупації більш ніж 70% відсотків області — заклад продовжує надавати допомогу, як жінкам з тимчасово окупованих територій так і мешканкам міста Запоріжжя.

В закладі працює психолог, є школа свідомого батьківства, школа підготовки до пологів, йога для вагітних — що користується великим попитом.

Під час моніторингового візиту увагу зосередили з-поміж іншого на перебуванні в пологовому будинку дітей, залишених батьками, вилучених від батьків, підкинутих чи знайдених.

З’ясували, що від початку 2024 року тут з’явилися на світ 308 малюків, а упродовж 2023 року – 1122 немовлят. З дітей, народжених торік, у пологовому будинку перебували четверо, від яких відмовились батьки. З батьками працювали психологи та персонал закладу — з метою виявлення причин та надання психологічної підтримки. Надалі, адміністрація закладу взаємодіяла з органами місцевого самоврядування, ювенальною поліцією, Службою (управлінням) у справах дітей Запорізької міської ради, Службою у справах дітей Запорізької області щодо випадків залишення новонароджених батьками, знайдених, підкинутих дітей. Адже довготривалий термін перебування у пологовому будинку дитини, яка вже не потребує медичної допомоги, порушує її право на виховання в сім’ї, на достатній та належний життєвий рівень. Після чого всі діти були передані до комунального некомерційного підприємства “Дитяча обласна лікарня” Запорізької обласної ради, звідки були евакуйовані до Запорізького обласного спеціалізованого будинку дитини «Сонечко»  із Запоріжжя у регіон з кращою безпековою ситуацією.

Також моніторингова група ознайомилася з умовами перебування пацієнтів у закладі. Породілі з дітьми та вагітні жінки перебувають у комфортабельних палатах, пристосованих для сумісного перебування з родиною. У разі потреби вони можуть звернутися до штатного психолога пологового будинку за кваліфікованою психологічною допомогою, отримати консультації стосовно перебігу вагітності, післяпологового періоду та догляду за новонародженими.

Мами, які перебувають у перинатальному центрі у зв’язку з доглядом за дитиною, яка перебуває у реанімаційному відділенні, отримують необхідні навички по самостійному  догляду за дитиною після виписки до дому, а також психологічну допомогу.

Для безпеки пацієнтів в умовах воєнного стану в пологовому наявне найпростіше укриття, укомплектоване для довготривалого перебування 150 осіб з необхідним запасом продуктів харчування, води, медикаментів, наявним душем та вбиральнею. В укритті облаштована операційна зала з медичним обладнанням для немовлят та безперебійного надання медичної допомоги.

Моніторинговий візит здійснено в межах облаштована операційна зала з медичним обладнанням для немовлят проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що у разі порушення прав дитини Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08