25/01/2024 10:52

Моніторинговий візит до Чорноострівського професійного аграрного ліцею на Хмельниччині

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» в Хмельницькій області відвідали Чорноострівський професійний аграрний ліцей.

Професійний ліцей  підпорядкований Міністерству освіти і науки України державним закладом другого (базового) рівня професійної (професійно-технічної) освіти, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття робітничих кваліфікацій та профільної середньої освіти.

Під час візиту з’ясували, що освітній процес у закладі забезпечують 26 педагогічних працівників, в тому числі психолог та соціальний працівник.

У професійному ліцеї навчається 11 дітей-сиріт та 6 дітей, позбавлених батьківського піклування, з них одна дитина з інвалідністю.

12 січня 2024 року до закладу на навчання повернулись 8 дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 15 до 17 років, які з березня 2022 року перебували в евакуації у Республіці Польща.

Під час моніторингу вивчили особові справи дітей, які перебували в евакуації, питання організації у закладі освітнього процесу, умови їх проживання у гуртожитку професійного ліцею, харчування.

Зокрема, з’ясували, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування проживають у гуртожитку навчального закладу, який розрахований на 100 місць. На час відвідування у гуртожитку проживали 70 учнів (у кімнатах по 2 – 3 дітей). Окрім того, у даному гуртожитку проживають сім’ї внутрішньо переміщених осіб.

У закладі  забезпечене триразове харчування для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також передбачена можливість самостійного приготування їжі.

Утім, під час візиту моніторингова група виявила наступні недоліки та  порушення норм законодавства, що врегульовують питання дотримання прав дітей:

в особових справах дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відсутня інформація щодо організації дітям в евакуації навчального процесу, надання їм медичної допомоги, відомості про нараховані їм виплати під час перебування за кордоном, відомості/звіти про використання коштів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та їх залишку;

в приміщенні харчоблоку закладу холодно: температура повітря в приміщенні співпадає з температурою повітря на вулиці; наявне  меню харчування не співпадало із меню-розкладкою на день моніторингу;

умови проживання дітей в гуртожитку  незадовільні та потребують покращення, зокрема: не дотримано житлову норму проживання у кімнатах на одну дитину, що порушує вільний простір дитини; у житлових кімнатах прохолодно, ковдри на ліжках тонкі, тому, зі слів дітей, вночі вони мерзнуть; у кімнатах відсутні шафи для зберігання  верхнього одягу, тому особисті речі дітей зберігаються у валізах, у коробках та на ліжках; недостатня кількість приліжкових тумбочок, а наявні тумбочки, полички, столи та стільці потребують ремонту/заміни;

для вирішення побутових питань у приміщенні гуртожитку є душові, кімнати гігієни, санітарно-гігієнічні приміщення (вбиральні), побутова кімната з пральною та сушильною машинами, кухня, кімната для відпочинку. Утім, зі слів дітей вказаної категорії, їм не дозволяють самостійно користуватися пральною та сушильною машинами, тільки з дозволу інших мешканців гуртожитку, із числа внутрішньо переміщених осіб;

діти не мають можливості користуватися санітарно-гігієнічним приміщенням на поверсі, на якому проживають. Моніторингова група з’ясувала, що двері до вбиральні на другому поверсі замкнені, тому вони користуються лише вбиральнею на першому поверсі.

За результатами моніторингового візиту готуються звіт та відповідні листи реагування.

Моніторинговий візит здійснюється в рамках проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.