10/04/2024 15:08

Моніторинговий візит до Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали комунальне некомерційне підприємство «Міська дитяча клінічна лікарня» Чернівецької міської ради.

Міська дитяча клінічна лікарня надає широкий спектр спеціалізованої медичної допомоги, в тому числі паліативної допомоги та медичної реабілітації дітям від народження до 18 років. Ліжковий фонд дитячої лікарні становить 241 місце.

Під час моніторингового візиту увагу зосередили на питаннях додержання прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Встановили, що впродовж 2023 року та від початку 2024 року у закладі перебували 54 дитини, які залишились без батьківського піклування (знайдені/ підкинуті діти, покинуті батьками у пологовому будинку та діти, вилучені із родин).

З’ясували, що всім дітям надавалась якісна медична допомога. Після завершення лікування окремі діти були повернуті у родини, інші – влаштовані у патронатні сім’ї та заклади інституційного догляду.

На день візиту моніторингова група зафіксувала перебування в лікарні 3 дітей без законних представників, які були вилучені із сімей та потребують відповідного медичного лікування і нагляду.

Задля попередження довготривалого перебування зазначених категорій дітей у медичному закладі у разі, якщо вони вже не потребують лікування та з метою дотримання права дітей на виховання в сім’ї, на достатній і належний життєвий рівень адміністрація дитячої лікарні взаємодіє з органами влади й місцевого самоврядування, з відповідними службами у справах дітей місцевих територіальних громад області.

Однак, під час моніторингового візиту виявили порушення, що врегульовують питання додержання прав дітей. Зокрема, впродовж 2023 – 2024 років у лікарні знаходилися 9 дітей, строк перебування яких перевищував встановлений клінічними протоколами лікування термін – понад 30 днів.

Водночас діти, лікування яких потребує часу, мають належні умови, розміщуються у 2 – 6-місних палатах з урахуванням віку, статі та доступності. Діти забезпечені базовими потребами, зокрема чистою постільною білизною та змінним одягом. Старші діти забезпечені триразовим харчуванням, малюки у разі потреби – дитячим харчуванням.

Освітній процес дітей, які перебувають на тривалому лікуванні, організований за дистанційною формою навчання у школах за місцем проживання дитини. Наявність у лікарні доступу до мережі інтернет дає змогу дітям безперешкодно навчатись онлайн.

Адміністрація дитячої лікарні дотримується вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи в умовах воєнного стану. У приміщенні лікарні наявне укриття, яке використовується пацієнтами та співробітниками закладу під час повітряної тривоги. На випадок довготривалого перебування укриття укомплектовано продуктами харчування, питною та технічною водою, медикаментами тощо.

За результатами моніторингового візиту готуються звіт та відповідні листи реагування.

Моніторинговий візит здійснено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.