11/05/2023 18:04

Моніторинг Житомирської міської ради щодо додержання житлових прав громадян

Департамент моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснив дистанційний моніторинг Житомирської міської ради Житомирської області (далі – об’єкт моніторингу) щодо додержання житлових прав громадян.

Під час моніторингу також досліджувались питання організаційних заходів та кількісних показників виконання вимог двох Порядків, положення яких затверджено постановами Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі - Порядок № 284) та від 19 квітня 1993 р. № 284 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд» (далі – Порядок № 473).

Моніторингом встановлено:

  • об’єктом моніторингу комісію з визначення та відшкодування розміру збитків, завданих власникам землі та землекористувачам не створено;
  • до об’єкту моніторингу від громадян щодо пошкодженого або знищеного майна (житла) з моменту введення воєнного стану надійшло 818 заяв, за результатами попереднього огляду об’єктів житлового фонду (житла) визначені – 311 як пошкоджені, 55 як значно пошкоджені, 18 як зруйновані. Проведено 311 комісійних обстежень пошкоджених об’єктів житлового фонду (житла), за результатами яких складено 311 актів комісійного обстеження. За результатами визначеної категорій пошкоджень об’єктів житлового фонду (житла) рекомендовано відносно: 238 об’єктів – виконати роботи з відновлення шляхом ремонту, в тому числі капітального ремонту, з яких відновлено 102; 73 об’єктів – виконати роботи з відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції, з яких відновлено 5; 18 об’єкт – виконати невідкладні роботи щодо демонтажу (ліквідації), з яких з яких демонтованих (ліквідованих) 4;
  • об’єктом моніторингу, всупереч законодавству не оприлюднено на офіційному вебсайті план робіт з обстеження пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації об’єктів, зокрема, житлового фонду (житла).
  • станом на 01.01.2023 кількість сімей та одиноких осіб, які перебувають на квартирному обліку, зокрема, які обліковуються в загальній черзі, тих, хто користуються правом першочергового та позачергового забезпечення житлом, а також кількість сімей та одиноких осіб, які перебувають на соціальному квартирному обліку та тих, хто перебуває на соціальному квартирному обліку, що користуються правом першочергового та позачергового забезпечення житлом становила 7952 особи/сім’ї, з них отримали житло – 45 осіб/сімей, станом на 01.01.2022  – становила 8682 особи/сім’ї, з них отримали житло – 42 особи/сім’ї.

Тенденція щодо відновлення пошкоджених об’єктів житлового фонду (житла)  шляхом ремонту, капітального ремонту, реконструкції та виконання робіт щодо демонтажу (ліквідації) пошкоджених об’єктів свідчить про недостатню економічну спроможність об’єкта моніторингу.

Мала кількість наданого житла сім’ям та одиноким особам, які перебувають на квартирному обліку, свідчить про недостатнє фінансування цього напрямку.

За результатами здійсненого моніторингу підготовлено звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлено в ході моніторингу, та об’єкту моніторингу надані рекомендації щодо їх усунення. Також під час моніторингу встановлено, що діючий Порядок № 284 не відповідає умовам воєнного стану, відповідні рекомендації будуть надані Міністерству аграрної політики та продовольства України.