21/12/2023 09:28

Моніторинг додержання права на отримання безоплатної медичної допомоги для забезпечення психічного здоров’я в умовах воєнного стану

Працівники Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено безвиїзний моніторинг з метою перевірки додержання права людини і громадянина на отримання безоплатної медичної допомоги для забезпечення психічного здоров’я, зокрема шляхом виконання плану заходів на 2021—2023 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року в умовах воєнного стану.

Під час моніторингу досліджувалися питання:

відповідності окремих нормативно-правових актів, що регулюють питання у сфері охорони психічного здоров’я в Україні, міжнародним стандартам;

стану виконання плану заходів на 2021—2023 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року та подальших дій Міністерства охорони здоров’я України щодо реалізації зазначеної Концепції в умовах воєнного стану; додержання прав громадян на отримання медичної допомоги для забезпечення психічного здоров’я у закладах охорони здоров’я.

Під час аналізу інформації, наданої Міністерством охорони здоров’я України, виявлено позитивні зрушення у питаннях підтримки психічного здоров’я населення та надання такої допомоги. Зокрема, Міністерством створений національний контакт-центр за номером 0800 60 2019 для отримання першої психологічної допомоги, особам, які її потребують. Особлива увага приділяється створенню належних умов функціонування Державного закладу «Центр психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України», який є унікальним за переліком надання специфічних послуг у сфері психічного здоров’я. Міністерством створено відповідні карти закладів охорони здоров’я, що надають психіатричну допомогу.

Моніторингом встановлено окремі недоліки, що негативно впливають на реалізацію основних завдань у сфері психічного здоров’я:

-деякі нормативно-правові акти потребують внесення змін, оскільки містять

-стигматизаційні визначення, що не відповідають термінам Міжнародної

-класифікації хвороб;

-залишається не розробленим стандарт надання послуг з охорони психічного здоров’я;

Із 14 завдань Плану заходів на 2021—2023 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року жодне завдання станом на листопад 2023 року повністю не виконано.

Із 41 заходу з виконання цих завдань повністю виконані лише 12 заходів (29%), частково виконані – 11 заходів (26%), не виконані – 14 заходів (35%), у 4 заходів час виконання не настав (IV кв. 2023 року) (10%).

За результатами моніторингу складено звіт із наданням відповідних рекомендацій, який разом із листом реагування направлено до Міністерства охорони здоров’я України.