01/07/2022 10:18

Моніторинг додержання прав ВПО на належний соціальний захист Управлінням соціального захисту населення Хмельницької РДА

З метою моніторингу додержання прав внутрішньо переміщених осіб на соціальний захист в умовах воєнного стану, головним спеціалістом Відділу регіонального представництва в центральних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксаною Шейгец здійснено візит до Управління соціального захисту населення (далі-Управління) Хмельницької районної державної адміністрації

Під час моніторингу встановлено, що у Хмельницькому районі до 24.02.2022 року на обліку перебувало 209 внутрішньо переміщених сімей (далі - ВПО). За даними Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у Хмельницькому районі, з початку воєнної агресії рф, зареєстровано 26297 сімей, а це - 37981 особа, з них: 16086 осіб працездатного віку; 11855 дітей віком до 18 років; 1271 – особа з інвалідністю та 6413 осіб – пенсіонерів. Управлінням відмовлено 43 особам у призначенні допомоги у зв’язку з тим, що населені пункти, звідки перемістились особи, не включені до переліку населених пунктів, які визначені постановою Кабінету Міністрів України.

У зв’язку із поверненням до постійного місця проживання та за заявою осіб прийнято рішення про скасування 1616 довідок ВПО.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», з березня по червень 2022 нараховано 41562 ВПО допомогу на загальну суму біля 245319064, 6 грн. Також з’ясовано, що існує системна проблема із затримкою виплати допомоги ВПО, однак, інформацією про заборгованість по грошових виплатах ВПО Управління не володіє.

Із загальної кількості зареєстрованих ВПО 839 осіб звернулися щодо отримання державних соціальних допомог, зокрема: 17 осіб за допомогою як малозабезпеченим сім’ям;  8 - допомога багатодітним сім’ям;  9 - допомога на дітей одинокій мaтepi; 42 - допомога при народженні дитини; 4- допомога особам з інвалідністю та ін.

Через перебої в роботі програми Єдиної інформаційної бази даних ВПО в період березень-квітень 2022 року середня кількість звернень ВПО до Управління становила 7909 за день. 64 працівники Управління забезпечували прийом громадян, а для опрацювання даних заяв були залучені всі працівники Управління. Оскільки, програмний комплекс «Соціальна громада» та «ВПО» безперебійно працювали в нічний період, документи по видачі довідок працівниками вносилися з 3:00 год до 6:45 год.

З метою забезпечення тимчасовим житлом переміщених осіб було розміщено в закладах дошкільної освіти, загальної середньої, в гуртожитках закладів професійної (професійно-технічної) освіти територіальних громад Хмельницького району. Також частина ВПО проживає в приватному секторі.

З приводу організації надання гуманітарної допомоги ВПО (одягу, харчів, засобів гігієни, медикаментів) Управління зазначеною інформацією не володіє, оскільки організацією обліку та видачі ВПО гуманітарної допомоги кожна громада Хмельницького району займалась самостійно.

За результатами моніторингового візиту готується звіт з рекомендаціями.