27/05/2022 13:21

Моніторинг додержання прав внутрішньо переміщених дітей у Хмельницькому обласному спеціалізованому будинку дитини

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області Оксана Кізаєва з метою перевірки додержання прав внутрішньо переміщених дітей, які перебувають у КНП «Хмельницький обласний спеціалізований будинок дитини» (далі – заклад, будинок дитини) здійснено моніторинговий візит до даного закладу.

Під час моніторингу встановлено, що на день візиту в закладі постійно проживало 33 евакуйованих дітей з комунального підприємства «Рівненський обласний спеціалізований будинок дитини з центром реабілітації дітей з органічним ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям» Рівненської обласної ради, з яких 1 дитина-сирота, 8 – позбавлені батьківського піклування, 5 дітей з інвалідністю.  

Незважаючи на те, що загальна кількість дітей, які проживають в закладі разом з евакуйованими дітьми 117 при плановій потужності 110 місць, всі діти забезпечені окремими спальними місцями, одягом та п’ятиразовим харчуванням. На складі достатній запас продуктів. У медичному пункті є достатня кількість медикаментів, контролюються терміни їхньої придатності, є запаси пелюшок та памперсів.

На момент проведення візиту в закладі числилося 109 працівників, які належним чином забезпечують проживання, лікування та реабілітацію всіх дітей. Для корекції відхилень у стані здоров’я дітей створено 3 логопедичні кабінети, кабінет масажу, кабінет лікувальної фізкультури, фізіотерапевтичний кабінет, з дітьми постійно працює психолог та соціальний педагог. У штаті закладу - 6 лікарів-педіатрів, лікар-невролог та лікар-психіатр, якими здійснюється медичний супровід усіх вихованців. На момент візиту всі евакуйовані діти пройшли диспансерний огляд лікарями-спеціалістами, наявні результати аналізів, що відображено в заведених будинком-дитини по прибуттю дітей історіях розвитку дітей. Індивідуальні програми реабілітації дітей з інвалідністю оновлені, одній дитині групу інвалідності призначено вперше.

З метою забезпечення всебічного розвитку, зняття стресу, напруженості, тривоги та кращої адаптації до нових умов з дітьми працює мультидисциплінарна команда спеціалістів. У закладі розроблено «План психолого-педагогічної підтримки вихованців в умовах війни». Систематично проводяться ігрові та тематичні заняття, арт-терапевтичні заняття, інсценівки казок, настільний театр, лялькові вистави, музично-терапевтичні заняття, музичні свята та розваги, знайомлять дітей з народними звичаями та традиціями, зокрема були проведені свята до «Великодня» та «Дня вишиванки».

З метою убезпечення дітей у зв’язку з воєнним станом в закладі облаштовано два укриття, куди спускаються діти у супроводі вихователів та інших працівників будинку дитини під час оголошення сигналів «тривога». Кожне укриття має два виходи, наявні запаси води та їжі.

За результатами моніторингового візиту були виявлені недоліки щодо відсутності на кожну переміщену дитину пакета оригіналів юридичних та медичних документів, які до цього часу не передало керівництво закладу, з якого евакуйовані діти. Також є необхідність в забезпеченні двох евакуйованих дітей функціональними ліжками та протипролежневими матрасами.

За результатами моніторингу буде підготовлено звіт з відповідними рекомендаціями з метою забезпечення додержання прав евакуйованих дітей.

Досягнуто домовленості з директором дитячого будинку щодо подальшої співпраці з метою найкращого забезпечення інтересів дітей.