05/09/2023 17:08

Моніторинг додержання прав повнолітніх недієздатних осіб в умовах воєнного стану на території Бердичівської міської територіальної громади

Працівниками Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено моніторинговий візит до Бердичівської міської територіальної громади Житомирської області щодо додержання прав повнолітніх недієздатних осіб в умовах воєнного стану.

Моніторингова група відвідала Бердичівську міську раду, Центр надання адміністративних послуг, Управління сім’ї та соціального захисту населення, комунальну установу «Центр надання соціальних послуг».

На обліку в Бердичівській міській координаційній раді з питань опіки та піклування над недієздатними або обмежено дієздатними повнолітніми особами перебуває 117 повнолітніх осіб, визнаних судом недієздатними, з них 32 особи перебувають в психоневрологічних інтернатних закладах.

За результатами моніторингу встановлено, що Бердичівською міською координаційною радою з питань опіки та піклування над недієздатними або обмежено дієздатними повнолітніми особами здійснюється неналежний контроль  за діяльністю опікунів.

При вибірковому опрацюванні особових справ недієздатних осіб встановлено, що у 80% справ відсутні звіти опікунів за 2021-2022 роки. В особових справах недієздатних осіб наявні тільки поодинокі звіти опікунів за 2014-2020 роки.

При аналізі наявних звітів опікунів виявлено, що вони є формальними та не відображають фактичну діяльність опікунів.

Не проводяться обстеження матеріально-побутових умов проживання недієздатних осіб. Такі акти обстеження наявні лише в окремих справах підопічних.

Виявлено випадок, де після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України опікун недієздатної особи виїхав за кордон та залишив свого підопічного в місті Бердичів, при цьому він продовжує отримувати відповідні державні виплати на свого підопічного.

Також виявлено випадок, коли опікун вже 6 років не виконує свої обов’язки відносно недієздатної особи. Про це стало відомо Бердичівській міській координаційній раді з питань опіки та піклування над недієздатними або обмежено дієздатними повнолітніми особами ще у 2017 році. 

У 2017 році за місцем проживання недієздатної особи було проведено комісійне обстеження матеріально-побутових умов проживання та встановлено, що опікун не проживає разом з підопічним, в будинку брудно, повна антисанітарія, нестерпний запах фекалій, відсутні продукти харчування. Однак, Бердичівською міською координаційною радою з питань опіки та піклування над недієздатними або обмежено дієздатними повнолітніми особами на серпень 2023 року не було вжито жодних заходів реагування відносно опікуна, який не виконує свої опікунські обов’язки.

В Центрі надання адміністративних послуг відсутня будь-яка інформація стосовно недієздатних осіб та їх майна. Це свідчить про те, що Бердичівською міською координаційною радою з питань опіки та піклування над недієздатними або обмежено дієздатними повнолітніми особами не вжито жодних превентивних заходів щодо захисту майнових прав недієздатних осіб, а також про відсутність належної взаємодії між Бердичівською міською координаційною радою з питань опіки та піклування над недієздатними або обмежено дієздатними повнолітніми особами, Центром надання адміністративних послуг, Управлінням сім’ї та соціального захисту населення.

За результатами здійсненого моніторингу, звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлено в ході моніторингу та рекомендаціями Уповноваженого щодо їх усунення буде направлено Бердичівській міській раді.

Моніторинг здійснювався за підтримки Офісу Ради Європи в Україні  в рамках реалізації проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні».