03/11/2022 09:14

Моніторинг додержання прав дітей та осіб з інвалідністю у Верхньодніпровському дитячому будинку-інтернаті № 1 на Дніпропетровщині

Працівник Офісу Омбудсмана у Дніпропетровській області Владислав Онищенко здійснив моніторинг дотримання прав дітей та осіб з інвалідністю у КЗ «Верхньодніпровський дитячий будинок-інтернат № 1» ДОР.

В умовах запровадження воєнного стану заклад продовжує забезпечувати догляд, побутове обслуговування, медичну допомогу, освітні послуги та комплекс реабілітаційних заходів для дітей та осіб з інвалідністю віком до 35 років з порушенням фізичного, інтелектуального розвитку та ментальними розладами.

Мешканці закладу мають високий рівень соціалізації. Підопічні, які виявили бажання конфіденційно поспілкуватися з членами моніторингової групи, відзначали комфортні для  проживання та отримання соціальних послуг умови, позитивно висловлювалися про персонал закладу.

Моніторинговим візитом встановлено, що вихованцям закладу проведено комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку фахівцями інклюзивно-ресурсного центру, надані відповідні висновки. Адміністрація закладу забезпечує вчасний перегляд індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю.

В закладі створено умови для забезпечення денної зайнятості підопічних, зокрема, заняття творчістю та спортом, вільного доступу до прогулянок та переміщення територією інтернату, добровільної праці.

Водночас виявлено недоліки, які можуть призводити до порушення прав дітей та осіб з інвалідністю.

Так, під час огляду житлових приміщень встановлено, що не всі кімнати обладнані достатньою кількістю приліжкових тумбочок, іншого інвентарю. Вхідна група житлового корпусу будинку-інтернату обладнана пандусом, який не відповідає вимогам ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд».

Крім того, моніторинговою групою виявлено підопічного з пошкодженням шкіряного покриву на ділянці лобу. У внутрішній документації закладу зафіксовано, що у підопічного П. виявлено «шишку та розрубаний лоб». Однак у медичній документації підопічного відсутні будь-які записи про подальший його огляд лікарем та надання необхідної допомоги, що може свідчити про неналежне реагування медичного персоналу на випадки травмування підопічних, порушення їхнього права на медичну допомогу.

Підопічними закладу або їхніми законними представниками не надається усвідомлена письмова згода на отримання психофармакологічного лікування.

За результатами моніторингового візиту закладу та обладміністрації будуть надані рекомендації щодо дотримання прав дітей та осіб з інвалідністю.