31/01/2024 16:26

Координаційна зустріч Регіонального кластера з питань захисту Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у м. Львів

У приміщенні Представництва Агентства ООН у справах біженців в Україні Польовий офіс (Львів) 26 січня відбулася спільна координаційна зустріч Кластера з питань захисту Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні, а також Кластера з питань управління та координації місцями тимчасового проживання та міжнародних неурядових організацій щодо посилення координації гуманітарного реагування у Львівській області.

У межах координаційної зустрічі презентували книгу «Психолог на зв’язку», оглянули ситуацію щодо МТП у Львівській області, та була озвучена Стратегія реагування та розширення напрямів співпраці щодо допомоги внутрішньо переміщеним особам у Львівській області, обговорили поточну гуманітарну ситуацію, досягнення партнерів та визначили пріоритети діяльності на 2024 рік.

Упродовж 2023 року Кластером захисту в Львівській області охоплено більше 564 тисяч осіб бенефіціарів, які потребували допомоги у напрямках: захисту дітей (понад 285,1 тис. осіб); загального захисту (142,9 тис. осіб); ґендерно-зумовленого насильства (110,7 тис. осіб); протимінної діяльності (25,3 тис. осіб).

Координатор Кластеру з питань захисту (Львівський хаб) УВКБ ООН Павло Кутана ознайомив учасників зустрічі з досягненнями партнерів та результатами Моніторингу захисту за грудень 2023. Інформаційні панелі зі зведеними даними доступні на сторінці Кластеру. Окрім того, партнерів Кластеру закликали оновити інформацію на інтерактивній мапі Платформі Картування Послуг для покращення координації та співпраці.

Доповідь Координаторки Кластеру з питань управління та координації місцями тимчасового проживання ВПО в Західному регіоні (СССМ) Галини Борщівської була присвячена обговоренню постанови Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2023 року № 930 «Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб», механізмів лідерства органів влади та їхню здатність взаємодіяти з гуманітарними організаціями щодо надання допомоги в межах наявних ресурсів, приведення приміщень та інфраструктури МТП у відповідність до мінімальних стандартів на основі якісного аналізу даних, критеріїв пріоритизації та технічної оцінки й підтримка процесу консолідації МТП.

З 60 промоніторених МТП (гуртожитки та нежитлові приміщення - 55%, санаторії - 19%, медичні заклади - 7%) рівень заселення доволі низький - 61%, а отже, немає потреби у відкритті й будівництві нових МТП, а необхідно консолідуватися на вже діючих МТП. 63% МТП у Львівській області не були оснащені інфраструктурою для осіб з інвалідністю — ліфти, зовнішні пандуси, перекладини на дверях тощо. У 8% МТП у Львівській області ВПО розміщуються у місцях, призначених для спільного використання, 66% МТП вказали на відсутність статевого поділу в таких зонах. У 10% МТП Львівської області до 8 людей розміщуються в одному житловому приміщенні.

Загалом по Львівській області місця тимчасового проживання (МТП) відповідають вимогам 77% показників, з яких складаються мінімальні стандарти. Найвищі середні показники відповідності зафіксовані у Львівському районі, найменші — в Золочівському.

Також на зустрічі обговорювався алгоритм дій щодо складних кейсів, які стосувалися конфліктів між ВПО та адміністраціями МТП; низької правової обізнаності ВПО; питань соціальної адаптованості ВПО; необхідності пошуку рішень для забезпечення гідних умов розміщення ВПО через імплементацію Постанови та раціоналізацію використання наявних ресурсів.

Координаторка Кластеру з питань захисту Кася Кот-Маєвська висловила вдячність всім присутнім за проведену зустріч та роботу, наголосила нам важливості порушених під час зустрічі питань, проблем та викликів, з якими стикаються  як міжнародні партнери, так і  органи влади, а також координацію та кооперацію подальшої співпраці.