06/12/2023 22:35

«Хоробрі казки» в день святого Миколая: в Центрі захисту прав дитини читали терапевтичні книжки для малечі

Офіс Омбудсмана спільно з Суспільним мовленням та БФ «Голоси дітей» організували для дітей, постраждалих внаслідок збройної агресії РФ проти України, святковий захід. Модератором виступила Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.

Головне задоволення, за словами дітей, вони отримали від «Хоробрих казок», авторками та ідейними натхненницями яких є Вікторія Мурована та Ірина Виговська.

Терапевтичні історії написані простими словами, але пронизані глибом змістом, лунали з вуст заступниці голови Верховної Ради України Олени Кондратюк, голови правління БФ «Голоси дітей» Олени Розвадовської, багатодітної мами, адвокатки та громадської діячки Інни Мірошниченко.

У відкритому діалозі зі спікерками діти віднайшли відповіді на питання, що найбільше їх турбують у часи постійних повітряних тривог: як віднайти емоційну рівновагу, повернути впевненість та відчуття безпеки, що боятися нормально і нормально не боятися.   

Допоки малеча насолоджувалася смаколиками, розважалася з чарівними ельфами, які спеціально завітали на захід привітати їх, спікери та експерти провели цікаві дискусії про ментальне здоров’я дітей. Адже ця тема є черговим викликом воєнного вторгнення, тому потребує додаткової уваги суспільства, батьків та всіх відповідальних дорослих, які є опорою для своїх дітей.  

Віцеспікерка Олена Кондратюк, яка комунікує питання депортованих РФ українських дітей з парламентами світу, наголосила, що чутливе питання психологічного здоров’я дітей підіймається все частіше на міжнародному рівні. «Ми робимо все можливе, зокрема й на рівні парламентської дипломатії, аби привернути увагу до цієї теми. Парламенти різних країн світу та ПАРЄ ухвалили резолюції із засудженням злочинів рф проти українських дітей. Відновлення ментального здоров’я дітей, постраждалих від війни, внаслідок тимчасової окупації, викрадення та депортацій – це дуже важливе завдання для всього суспільства», - сказала Олена Кондратюк.

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова зазначила, що Офіс Омбудсмана, який спільно з партнерами займається поверненням дітей з депортації та примусового переміщення, щоденно стикається зі свідченнями та доказами травматизації дітей.

Вона розповіла, що велика мультидисциплінарна команда, яка працює в Центрі захисту прав дитини з повернутими дітьми, щораз вбачає наслідки додаткових психологічних травм і стресу неповнолітніх, а тому кожен член команди – від представників правоохоронних органів до соціальних працівників та психологів – намагається у міру своїх повноважень та можливостей допомогти кожній повернутій дитині подолати кризові ситуації.

«Ми вважаємо, що зараз, у час російського вторгнення, питання емоційної та психологічної рівноваги дітей є одним з пріоритетних. Підтримка психологічного здоров’я дітей важлива, адже від їхньої стійкості залежить, як вони вже завтра формуватимуть своє життя в соціумі, який після перемоги над збройною агресією  РФ однозначно буде іншим. Ці розмови мають відбуватися щодня, а не лише в дні, які виділені у календарі», – переконана Ірина Суслова.

Оксана Писарева, психологиня Благодійного фонду «Голоси дітей», яка займається з дітьми, постраждалими від насильницький дій представників РФ, окреслила головні проблеми, з якими їй доводиться працювати, аби у них якнайшвидше відродилася знову віра у життя, добро, а головне – віра у себе.

Олена Розвадовська, голова правління БФ «Голоси дітей», який з 2019 року надає психологічну та психосоціальну підтримку дітям, постраждалим внаслідок бойових дій, допомагає родинам з розв’язанням побутових проблем, лікуванням і реабілітацією, зазначила, що відновлення дітей напряму залежить від усвідомлення дорослими простої істини – жодна дитина не має залишатись наодинці з травмою війни. «Ми всі зараз є носіями культури підтримки, поваги до чужого горя. Важливо, щоб дорослі могли поважати переживання дітей, їхні потреби, персональний простір, і вміли їх чути. І це власне те, на що не потрібно писати якісь законопроєкти, це те, що можна виховати всередині себе. Бо всі ми переживаємо війну», - сказала Олена Розвадовська.

Своєю чергою Інна Мірошниченкояка була однією зі спікерок зазначила, батьківська любов та піклування здатні творити з дітьми дива.

«Ми щиро прагнемо, щоб усі діти України мали поруч свого надійного дорослого, який попри усі негаразди допоможе повірити у диво, стане опорою, допоможе пережити складний досвід, вселятиме неймовірну впевненість, аби жити у творити попри всі негаразди», - насамкінець наголосила Ірина Суслова.