22/02/2022 14:14

Гнилі овочі, протерміновані продукти та «окремі столи для «пільговиків»: встановлено порушення права на здорове харчування у школах м. Дніпро

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Дніпропетровській області Владислав Онищенко здійснив моніторинг стану додержання права дитини на охорону здоров’я, створення умов для здорового розвитку дитини та раціонального харчування у Комунальних закладах освіти «СЗШ № 68», «СЗШ №56» та «СШ № 7 з поглибленим вивченням іноземних мов» Дніпровської міської ради.

Часткову заміну обладнання харчоблоку та ремонт у їдальні проведено лише у Спеціалізованій школі № 7, обстановка у їдальнях інших закладів освіти є морально застарілою та потребує оновлення.

Моніторингом встановлено, що харчування в школах організовано способом аутсорсингу. Заклади перейшли на нові норми, передбачені Порядком організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою КМУ від 24 березня 2021 року № 305. В усіх школах визначено осіб, відповідальних за організацію харчування та розроблене чотиритижневе сезонне меню.

Під час спілкування з учнями, скарг щодо організації харчування не надходило. При цьому деякі з учнів відзначили покращення якості їжі, порівняно з іншими роками.

У їдальнях облаштовано буфети, де діти мають можливість купити свіжу випічку та напої. Однак технологічна документація на страви у буфеті була надана не у всіх закладах.

Водночас оглядаючи документацію з організації харчування, виявлено відсутність у бракеражному журналі закладу освіти № 68 з 11.02.2022 будь-яких записів щодо якості продуктів та страв, наявності документів про їх безпечність і термін придатності. Таким чином, щонайменше протягом тижня дітям подавались страви без належного контролю з боку відповідальних осіб.

При цьому, працівниками закладів освіти № 68 та № 56 добові проби страв відбирались вибірково та не щодня. Так, оглянуті проби не відповідали денному меню та містили неактуальні стікери з датами.

Окрім іншого у харчоблоці СЗШ № 68 було виявлено овочі та фрукти з ознаками псування і цвілі, а в СЗШ №56 – протерміновані продукти.

Зазначені вище обставини та випадки недотримання норм Порядку можуть свідчити на порушення права дітей, що є учнями закладів СЗШ № 68 та СЗШ №56 на здорове харчування.

Разом із тим встановлено, що діти, які мають пільги харчуються за окремими меню. Так, дітям з пільгових категорій у СШ № 7 на сніданок було запропоновано гречану кашу та запіканку з сиру кисломолочного, курагу, солоні огірки, апельсин. В той час як діти без пільг мали на сніданок картопляне пюре, котлету, салат з капусти та булочку з маком.

«Дійсно, засновник закладу освіти має обов’язок забезпечення безоплатним харчуванням, зокрема, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей інших категорій, визначених законодавством. Однак, жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що страви для пільгових категорій дітей мають відрізнятися від  страв для дітей, які пільг не мають. Більше того, практика розміщення дітей, що мають пільги, за окремими столами має об’єктивно принизливий характер та ознаки порушення права дитини на повагу до честі і гідності», - зазначає регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Владислав Онищенко.

За результатами моніторингових візитів готується звіт з рекомендаціями до керівників закладів освіти, Дніпровської міської ради.