31/08/2022 17:11

Другий раунд діалогу України та Комітету ООН з прав дитини

Упродовж другого дня звітування Україною про виконання Конвенції ООН про права дитини  у м. Женева (Швейцарія), Уряд України мав можливість відповісти на питання членів Комітету ООН щодо виконання Конвенції та подолання системних проблем у сфері забезпечення прав дітей в Україні.

Основні питання, які цікавили Комітет, стосувались вжитих Україною заходів щодо захисту прав дітей на тимчасово окупованих територіях, дітей-ВПО, дітей ромської національності.

Окрему увагу було приділено питанню впровадження юстиції, дружньої до дитини. Комітет позитивно відзначив ініціативу України щодо створення центрів «Барнахус», які наразі існують у Вінницькій області, м. Миколаєві та м. Тернопіль. На жаль, центр у Миколаєві тимчасово призупинив свою роботу через активні бойові дії. Втім членами Комітету наголошено на необхідності системного розвитку центрів «Барнахус» та створення в них можливості отримання дітьми, які постраждали внаслідок воєнних дій, допомоги та послуг з реабілітації. Також Комітет висловив особливе сподівання на закріплення функціонування центрів «Барнахус» на рівні закону.

Сурогатне материнство в Україні – ще одне питання, яке було порушене одним із членів Комітету. Зауважено, що Україна залишається найбільшим «хабом» сурогатного материнства в Європі. Саме тому законодавче врегулювання особливостей та процедур цього виду допоміжних репродуктивних технологій повинно бути одним із пріоритетних для України.

Блок питань до урядової сторони стосувався теми деінституціалізації. На думку членів Комітету, держава має вжити заходів щодо можливості отримання дітьми з інвалідністю необхідних послуг за місцем їх проживання. Ситуація, що наразі склалася в Україні через збройний напад РФ, повинна бути використана для активного розвитку сімейних форм виховання та неповернення дітей в інституції.

Комітетом окремо зауважено на важливості функціонування інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини як незалежного правозахисного органу, що здійснює парламентський контроль за дотриманням прав та найкращих інтересів дитини. Тому члени Комітету звернулись до урядової сторони стосовно необхідності надання ресурсів для сталого функціонування Офісу Омбудсмана в Україні у період війни.

Україна взяла до уваги зауваження та коментарі членів Комітету ООН, тим самим отримавши нові завдання для Уряду.