11/10/2023 09:13

Доступ представників МКЧХ до українських військових у полоні, робота пошукових груп: зустріч із рідними військовослужбовців 111-ї, 112-ї та 241-ї окремої бригади ТрО

В Офісі Омбудсмана вчора відбулася зустріч із членами сімей військовослужбовців 111-ї, 112-ї та 241-ї окремої бригади ТрО.

На запитання родичів наших захисників, окрім Представника Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони Олександра Кононенка, відповідали представники Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Командування сил ТрО ЗСУ, військової частини, МКЧХ та СБУ.

Присутні намагалися довідатися у представників МКЧХ, скільки дозволів на відвідування українських військових у полоні надала російська сторона. Однак ця інформація виявилася закритою. Представники Комітету зауважили, що намагаються отримати якомога більше таких дозволів, проте через РФ «доступ дуже обмежений».

Начальник служби соціального супроводу Командування сил ТрО ЗСУ В’ячеслав Власенко, своєю чергою, додав, що нині не більше 5% військовослужбовців (у силах ТрО серед безвісти зниклих за особливих обставин), отримали підтвердження від МКЧХ та НІБ про те, що вони перебувають у полоні.

«30, а то й 40%, які в нас були обліковані як безвісти зниклі, були повернуті під час попередніх обмінів. Сподіваємося, що від тієї чисельності, хто сьогодні вважається безвісти зниклими, виявиться, що вони перебували у полоні», – висловив сподівання Власенко.

Ще рідних цікавила робота пошукових груп, аналіз матеріалів після боїв, комунікація між відомствами. Також родичі воїнів ставили приватні запитання, в яких їм допомагали розібратися окремі представники.

Відповідно до Женевських конвенцій, репатріація на Батьківщину повинна відбуватися після завершення бойових дій. Однак, станом на сьогодні Україні з ворожого полону вдалося повернути 2 598 українців. Попри небажання ворога повертати наших захисників та забирати своїх окупантів, робота над репатріацією триває.